Մշակութային17:11, 06 Սեպտեմբեր 2023
Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում մատուցվելիք պատարագի նախապատրաստական աշխատանքները սկսվել են
Վանա լճի Աղթամար կղզու հայկական Սուրբ Խաչ եկեղեցում այս տարի անցկացվելիք 11-րդ պատարագի նախապատրաստական աշխատանքներն սկսվել են։
Գևաշի քաղաքապետ Մուրադ Սեզերն այս կապակցությամբ ասել է. «Լինելու են հարյուրավոր հյուրեր։ Եկեղեցին կառուցվել է Վասպուրականի թագավոր Գագիկ 1-ի կողմից 915-921 թթ-ին և մեծ նշանակություն ուներ հայերի համար։ Այն վերականգնվել է 2005-ին։ Աշխատանքների ավարտից հետո պատմական եկեղեցին 2007-ին միջազգային արարողությամբ բացվեց որպես «հուշ-թանգարան»։
Աղթամարի Սուրբ խաչ եկեղեցում 95 տարվա դադարից հետո առաջին պատարագը մատուցվել է 2010-ի սեպտեմբերի 19-ին։ Արարողությունը, որին կմասնակցեն հազարավոր զբոսաշրջիկներ Թուրքիայից և արտերկրից, այս տարվա սեպտեմբերի 10-ին կանցկացվի արդեն 11-րդ անգամ։
Նշելով, որ շրջանի բնակիչները վերջին 40 տարում նյութական և բարոյական վնասներ են կրել ահաբեկչական միջադեպերից, Սեզերն ասել է. «Նման գործողությունները առնվազն ճանապարհ կհարթեն այդ խնդիրների նվազեցման համար։ Հուսանք՝ մենք առանց խնդիրների կավարտենք մեր ծեսը։ Աղթամար կղզու նկատմամբ տարեցտարի արտառոց հետաքրքրություն է նկատվում։ Այդ հետաքրքրությունն օրեցօր ավելանում է»։