Իրավական13:56, 07 Սեպտեմբեր 2023
Թուրքիայի ՆԳ նախկին նախարարը բարոյական վնասի փոխհատուցում կվճարի ընդդիմադիր կուսակցապետին
Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր ուժը համարվող «Ժողովրդահանրապետական» կուսակցության (ԺՀԿ-CHP) առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն շահել է ներքին գործերի նախկին նախարար Սուլեյման Սոյլուի դեմ դատը։
Նշենք, որ ընդդիմադիր կուսակցապետը դատի էր տվել Սոյլուին՝ իր հասցեին վիրավորական արտահայտություններ հնչեցնելու համար։
Դատարանը նախկին նախարարին պարտավորեցրել է 45 հազար թուրքական լիրայի չափով (1676 դոլար) բարոյական փոխհատուցում վճարել Քըլըչդարօղլուին։
Այս մասին սոցցանցում գրառում է արել Քըլըչդարօղլուի փաստաբան Ջելալ Չելիքը։
«Մենք ասել էինք, որ Սուլեյման Սոյլուից հաշիվ ենք պահանջելու իր անմակարդակության համար։
Եվ մեր խոստումը կատարեցինք։
Մենք կշարունակենք վրդովեցնել Սոյլուին և նրա նմաններին և նրանց պատասխանատվության ենթարկել…»:
Ելույթ ունենալով Թուրքիայի մեջլիսի պլանավորման և բյուջեի հանձնաժողովում՝ այն ժամանակվա ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուն անդրադարձել էր CHP-ի նախագահ Քեմալ Քըլըչդարօղլուի՝ սև փողերի և թմրանյութերի մասին իրեն վերագրվող պնդումներին։ Նա մասնավորապես ասել էր․ «Ե՛վ փող լվացողը, և՛ թմրավաճառն անպատիվ են։ Քըլըչդարօղլուն, ով չի ապացուցում նույնպես պատվազուրկ է. Դա այնքան պարզ է: Ով չի ապացուցում, անպատիվ է»։
Այս վիրավորանքների համար ընդդիմադիր կուսակցապետը դատի էր տվել Սոյլուին՝ պահանջելով 200 հազար թուրքական լիրայի չափով բարոյական փոխհատուցում։