Ռազմական17:23, 29 Սեպտեմբեր 2023
Հաքան Ֆիդանը՝ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի մասին
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի իրականացրած այսպես կոչված «հակաահաբեկչական գործողության» վերաբերյալ:
Ֆիդանը շեշտել է, որ Ադրբեջանը ղարաբաղյան պատերազմից հետո բանակցությունների մեջ մտել է մեծ զգուշությամբ: Արտգործնախարարը հայտարարել է․ «Նրանք պաշտպանեցին իրենց իրավունքները Հայաստանի դեմ, որը փորձեց սադրել նրանց: Խաղաղ բնակչության շրջանում զոհեր չկան: Ղարաբաղում մեր ադրբեջանցի եղբայրները քայլ կատարեցին իրենց ինքնիշխանության ապահովման ուղղությամբ՝ իրականացնելով «հակաահաբեկչական գործողություն»։
Ֆիդանը պնդել է, որ էթնիկ հայ բնակչությունը բացահայտ թիրախ չէր, ընդհակառակը, դա նրանց համար ավելի ապահով միջավայր ստեղծելու քայլ էր։ Նրանք ոչնչացրել են «զինված տարրեր»՝ ոչ մի վնաս չպատճառելով խաղաղ բնակչությանը։
Թուրք նախարարի խոսքով, տարածաշրջանի հայության «ինքնահռչակ քաղաքական միավորը ինքնաոչնչացվեց», և դրան ի հավելում նա նշել է․ «Կարծում ենք, որ գործընթացը կավարտվի առանց հավելյալ դրամաների ու ողբերգությունների։ Ղարաբաղյան 44-օրյա երկրորդ պատերազմից հետո, այսպես կոչված «ռեժիմի գործողությունները» Ղարաբաղում լարվածություն առաջացրեցին։ Այս «ռեժիմը» հրահրել է տարբեր սադրանքներ՝ ադրբեջանական բանակի դիրքերին մոտենալը, խրամատների կառուցումը և այլ ինժեներական աշխատանքներ, ինչպես նաև դիվերսիայի փորձեր իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում»։
«Ըստ այդմ, Հայաստանի այս հակաիրավական գործողություններին Ադրբեջանի արձագանքը չուշացավ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարեց, որ Ղարաբաղում սահմանադրական կարգը վերականգնելու նպատակով հակաահաբեկչական գործողություն է սկսում»,- նշել է Ֆիդանը և հավելել, որ պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ նշվում է, որ «հակաահաբեկչական գործողության ընթացքում հարձակման չեն ենթարկվել խաղաղ բնակիչները և ենթակառուցվածքները, այլ ոչնչացվել են միայն օրինական թիրախ հանդիսացող ռազմական օբյեկտները»։