Միջազգային12:21, 08 Նոյեմբեր 2023
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն ափսոսանք է հայտնել Ռուսաստանի ԵՍԶՈՒ-ից դուրս գալու որոշման համար
Թուրքիայի արտգործնախարարությունը գրավոր հայտարարություն է տարածել Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի (ԵՍԶՈՒ) մասին պայմանագրից դուրս գալու Ռուսաստանի որոշման վերաբերյալ։
Հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է, որ համաձայնագրի կատարումը մյուս անդամ պետությունների կողմից «անհնար» է դարձել նոյեմբերի 7-ին՝ Ռուսաստանի ԵՍԶՈՒ-ից դուրս գալու որոշման ուժի մեջ մտնելուց հետո և «ափսոսանք են հայտնել» այդ որոշման վերաբերյալ։
Հայտարարության մեջ նաև նշվում է, որ այս պայմաններում Թուրքիան որոշ ժամանակով կասեցրել է ՆԱՏՕ-ի դաշնակից ԵՍԶՈՒ անդամ մյուս երկրների հետ համաձայնագրի կատարումը և «ըստ էության կասեցման որոշումը ենթակա է փոփոխման»։
Հիշեցնենք, որ ԵՍԶՈՒ պայմանագիրը, որը սահմանափակումներ է դնում կողմերի սովորական ուժերի նկատմամբ ստորագրվել է 1990-ին Փարիզում ՆԱՏՕ-ի և Խորհրդային միության միջև։ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դեռևս 2023-ի մայիսին նախաձեռնել էր ԵՍԶՈՒ պայմանագրի դադարեցման գործընթացը։