Իրավական13:06, 29 Նոյեմբեր 2023
Էրդողանի ընտանիքը թուրք լրագրողի է դատի տվել
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և իր ընտանիքը դատի են տվել թուրք լրագրող Մեթին Ջիհանին:
Թուրքական մեդիայում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ Ջիհանն օրերս սոցիալական ցանցում կատարած գրառմամբ հայտնել է, որ Էրդողանի որդուն՝ Բուրաք Էրդողանի ընկերությանը պատկանող նավն Իսրայելից մատակարարումներ է իրականացնում:
Բացի այդ, ուշագրավ է համարվել այն փաստը, որ Ստամբուլի գլխավոր դատախազությունը Մեթինի դեմ հետաքննություն է սկսել «վիրավորանք հասցնելու» և «զրպարտելու» հիմունքներով, չնայած այն բանին, որ Էրդողանների կողմից նավի պատկանելիության մասին լուրը չի հերքվել:
Նշենք, որ հոկտեմբերի 7-ից՝ պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության վերջին սրացումներից ի վեր Թուրքիան պետական մակարդակով որդեգրել է խիստ հակասեմական (հակահրեական) գործելաոճ:
Այս համատեքստում Թուրքիան հայտարարել էր, որ այլևս իսրայելական ապրանքներ չեն ներկրելու, իսկ արդեն իսկ եղածն ուղղակի չեն օգտագործելու:
Թուրքական մեդիայում պնդումներ կան, որ Ջիհանը կապեր ունի իրենց Թուրքիայի կողմից ահաբեկչական ճանաչված «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (PKK-ՔԲԿ) հետ, ավելին, ասվում է, որ նրա ավագ քույրը՝ Ֆաթիմե Քըլլըն առաջնորդում է ՔԲԿ-ի անդամ կանանց:
Նշվում է նաև, որ 2010-ին Քըլլըն լքել է Թուրքիան՝ ապաստանելով Գերմանիայում: