Իրավական13:44, 26 Փետրվար 2024
ԱՄԴ-ում Թուրքիայի փոխարտգործնախարարի Գազայի թեմայով ելույթը
Թուրքիայի փոխարտգործնախարար Ահմեդ Յըլդըզն արդարադատության միջազգային դատարանում է (ԱՄԴ): Նրա գլխավորած պատվիրակությունը դատարանում Թուրքիայի անունից ելույթ է ունեցել «Իսրայելի կողմից Պաղեստինի բռնազավթման իրավական հետևանքները» թեմայով լսումների ժամանակ։ Թուրքական կողմը դատարանում նշել է, որ Պաղեստինի ժողովրդի նկատմամբ դրսևորվում է անարդարություն:
Բացի այդ, ելույթի մեջ տեղ է գտել հետևյալը. «Թուրքիան չի կարող անտեսել այժմ Իսրայելի օկուպացման տակ գտնվող պաղեստինյան հողերի կարգավիճակի փոփոխման շուրջ իրականացվող աշխատանքները: Այս պահին Իսրայելի կողմից Պաղեստինի ժողովրդի դեմ իրականացվող հարձակումների նկատմամբ ևս չի կարող անտարբեր լինել»:
Հիշեցնենք, որ պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությունը սրվել էր 2023-ի հոկտեմբերի 7-ից ի վեր՝ Պաղեստինի Գազայի հատվածում իշխող «ՀԱՄԱՍ» խմբվորման կողմից Իսրյալեի ուղղությամբ իրականացված հարձակումից հետո և մինչ օրս շարունակում է մնալ սրված: