Ցեղասպանություն16:40, 07 Մայիս 2024
Նիկոլ Փաշինյան. «Ցեղասպանության զոհերի ցանկ կազմելու օրակարգ երբեք չի եղել»
«Ցեղասպանության զոհերի ցանկ կազմելու օրակարգ երբեք չի եղել»: Այս մասին հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մամուլի ասուլիս ժամանակ հայտնել է՝ պատասխանելով «Armenia Today» լրատվամիջոցի հետևյալ հարցին։
«Պարոն Փաշինյան, Ձեր թիմակիցները հայտնել են, որ դուք մտադիր եք Հայոց ցեղասպանության զոհերի անվանական ցուցակ կազմել։ Արդյո՞ք կա նման նախաձեռնություն։ Խնդրում եմ պարզաբանեք, դրա վերջնանպատակը ո՞րն է։ Որոշ շրջանակներ այստեղ Թուրքիայի հետքն են տեսնում, թե սա Թուրքիայի պատվերն է, որ իշխանությունները Թուրքիայի պատվերով են փորձում այս ցուցակը կազմել»։
Նշենք, որ Օսմանյան կայսրությունում 1-ին համաշխարհային պատերազմի տարիներին իրագործված հայ բնակչության կոտորածներն անվանում են Հայոց ցեղասպանություն: Այդ սպանդը կազմակերպվել է երիտթուրքական կառավարության կողմից Օսմանյան կայսրության տարբեր շրջաններում:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունում ապրում էր ավելի քան 2 մլն հայ: Շուրջ 1.5 մլն հայ սպանվեց 1915-1923թթ. ժամանակահատվածում, իսկ մնացածները` կամ բռնի մահմեդականացվեցին, կամ էլ ապաստանեցին աշխարհի տարբեր երկրներում: