Մշակութային10:41, 07 Մայիս 2024
Թուրքիայում կցուցադրվի Արա Գյուլերի «Գումգափուի ձկնորսները» ֆոտոշարքը (Լուսանկար)
Թուրքիայում տեղի կունենա պոլսահայ աշխարհահռչակ լուսանկարիչ-լրագրող Արա Գյուլերի հոդվածաշարն ուղկեցող նկարներից կազմված «Գումգափուի ձկնորսները» ֆոտոշարքի ցուցահանդեսը:
«Գումգափուի հայ ձկնորսների հետ միասին» hոդվածաշարը, որի հիման վրա կազմվել է ֆոտոշարքը, հրապարակվել է 1952-ի մայիսի 21-ից 27-ը՝ Ստամբուլում տպագրվող հայկական «Ժամանակ» օրաթերթում:
Գյուլերի կողմից 24 տարեկանում գրի առնված հոդվածներում նկարների ուղեկցությամբ պատմվել է ձկնորսների կացարանի, այդտեղ աշխատող մարդկանց և նրանց ապրելակերպի մասին:
Պատմության էջերում այն մնացել է որպես Գյուլերի հաջողած ֆոտոռեպորտաժներից մեկը, որն իրեն մոտ ապագայում պետք է հաջողություններ բերեր՝ միջազգային կարիերա կերտելու տեսանկյունից:
Հատկանշական է, որ աշխարհահռչակ պոլսահայ լուսանկարիչ-լրագրողի արխիվներից Գումգափուի հետ կապված նկարներն առաջին անգամ են հանվում ցուցադրության:
Ցուցահանդեսը մեկնարկելու է մայիսի 8-ին Արա Գյուլերի թանգարանում և տևելու է մինչև այս տարվա հոկտեմբերի 27-ը:
Հնարավոր է լինելու նաև գնել ցուցահանդեսի նույնանուն գիրքը՝ թանգարանում գտնվող խանութից: