Իրավական10:55, 17 Մայիս 2024
Էրդողանը ներում է շնորհել հեղաշրջման գործով դատապարտված 14 գեներալի
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մայիսի 16-ին ստորագրել է փետրվարի 28-ի հեղաշրջման գործի շրջանակներում դատապարտված մի շարք գեներալներին ազատ արձակելու մասին որոշում:
Թուրքիայի «Resmi Gazete» պաշտոնաթերթում հրապարակված որոշումներին զուգահեռ նշվում է, որ գեներալների ազատ արձակման համար հիմք է հանդիսացել խրոնիկ հիվանդությունները, ծերությունը և հաշմանդամությունը:
Ներում շնորհված գեներալների թիվը 14-ն է:
Ի՞նչ էր եղել
1997թ. փետրվարի 28-ին Թուրքիայում իրականացվել էր պետական հեղաշրջում, որը հայտնի է նաև «հետմոդեռնիստական հեղաշրջում» բնորոշմամբ: 1997թ. փետրվարի 28-ին Թուրքիայի Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստի ընդունած որոշումներով սկսված գործընթացն է: Ազգային անվտանգության խորհուրդը 9 ժամանոց նիստից հետո հրապարակեց մի շարք որոշումներ, որոնք հիմնականում նպատակ ունեին պայքարելու «հետադիմական ուժերի» դեմ:
Դրանք Թուրքիայի քաղաքական, վարչական, իրավական և հասարակական կյանքում մի շարք փոփոխությունների պատճառ դարձան: Փետրվարի 28-ի գործով դատավարությունը սկսվել է 2013 թվականի սեպտեմբերի 2-ին:
Գործով անցնում է 103 մեղադրյալ, բոլորն էլ՝ զինվորական: Հիմնական մեղադրյալը Թուրքիայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ, բանակի գեներալ Իսմաիլ Հաքքը Քարադայըն էր:
Ուշագրավ է, որ փետրվարի 28-ի գործով հետաքննությունը սկսվել էր հեղաշրջումից շուրջ 14 տարի անց, երբ իշխող «Արդարություն և զարգացում կուսակցության» (ԱԶԿ-AKP) նախաձեռնած օրենսդրական փոփոխություններն արդեն թույլ տվեցին քրեական պատասխանատվության ենթարկել այդ հեղաշրջումը կազմակերպած զինվորականներին: