Տարածաշրջան11:54, 23 Մայիս 2024
Լիբիայի բողոքի նոտան զայրացրել է հունական ԶԼՄ-ներին․ նրանք մեղադրում են Թուրքիային
Լիբիան բողոքի նոտա է հղել Հունաստանին՝ Կրետե կղզու մերձակայքում սեյսմիկ հետազոտությունների կապակցությամբ։ Հունական «Kathimerini» թերթը պնդում է, որ իրականում Թուրքիան է կանգնած այդ քայլի հետևում:
Մինչ Թուրքիայի և Հունաստանի միջև մերձեցման ջանքերը շարունակվում են, Լիբիայի հետ լարվածությունը հունական լրատվամիջոցներում դարձյալ առաջին պլան է մղել Թուրքիային ուղղված քննադատությունը:
Նորվեգական «Ramford Hyperion» նավը, Հունաստանի պատվերով մայիսի կեսերին մի շարք սեյսմիկ հետազոտություններ է անցկացրել Միջերկրական ծովի արևելյան, Կրետե կղզու արևմտյան և հարավ-արևմտյան ափերի մոտ: Ի պատասխան Լիբիայի կառավարությունը բողոքի նոտա է հղել Տրիպոլիում Հունաստանի դեսպան Նիկոս Գարիլիդիսին, որում ասվում է, որ այս հետազոտություններն անցկացվել են 2019 թվականին Թուրքիայի հետ ստորագրված ծովային իրավասության համաձայնագրում նշված մայրցամաքային շելֆի տարածքում։
Լիբիայի կառավարությունը հույն բանագնաց Գարիլիդիսին ուղարկված նախազգուշական նամակում հաստատել է խնդրո առարկա տարածքի նկատմամբ իրենց վերահսկողության իրավունքը։
Հունական «Kathimerini» թերթը նշում է, որ նոտան ուղարկվել է անցյալ շաբաթ Անկարայում Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումից անմիջապես առաջ՝ ենթադրելով, որ Թուրքիան կարող էր դերակատարում ունենալ Լիբիայի նոտայի մեջ։ Թերթը նշում է նաև, որ Թուրքիան, որը նշանակալի ազդեցություն ունի Լիբիայի՝ Աբդուլհամիդ Դիբեբեյի կառավարության վրա, կարող է դեր ունենալ Լիբիայի և Հունաստանի միջև վերջին լարվածության մեջ։
«Kathimerini»-ն նաև նշել է Թուրքիայի և Դիբեբեի կառավարության միջև ծովային հետախուզման համաձայնագրի առկայությունը և ընդգծել, որ Լիբիայի կառավարությունը նախկինում ևս մեղադրել է Հունաստանին իր տարածքային ջրերը խախտելու մեջ:
2019-ին Թուրքիայի և Լիբիայի միջև ստորագրված Ծովային իրավասությունների սահմանազատման մասին փոխըմբռնման հուշագիրը ճգնաժամ էր առաջացրել, հունաստանի հետ հարաբերություններում և Աթենքը պահանջում էր դրա անհապաղ չեղարկումը: