Մարզական13:06, 03 Հունիս 2024
Ժոզե Մոուրինյոն՝ թուրքական «Fenerbahçe»-ի գլխավոր մարզիչ
Թուրքական «Fenerbahçe» ֆուտբոլային ակումբը 2 տարվա պայմանագիր է կնքել պորտուգալացի աշխարհահռչակ մարզիչ Ժոզե Մոուրինյոյի հետ՝ նրան նշանակելով գլխավոր մարզչի պաշտոնում։
«Սովորաբար մարզիչները երկրպագուների այսօրինակ սիրուն արժանանում են հաղթանակից հետո, բայց ես այն զգում եմ նույնիսկ դրանից առաջ, հետևաբար սա մեծ պատասխանատվություն է ինձ համար։ Ֆուտբոլը կիրք է և՛ ձեզ համար, և՛ մեզ համար։ Ես հավատում եմ, որ գտնվում եմ լավագույն վայրերից մեկում, որտեղ կարող եմ զգալ այդ կիրքը», - դիմել է երկրպագուներին Մոուրինյոն։
Պորտուգալացի մասնագետի նշանակումը նաև մեկնաբանել է թուրքական ակումբի սեփականատեր Ալի Քոչը։
«Սա կարևոր պահ է մեր ակումբի պատմության մեջ։ Մենք բոլորս, ներառյալ Ֆեներբախչեի միլիոնավոր երկրպագուները, ողջունում ենք Ժոզեին: Նրա մեծությունը, առանձնահատուկ մոտեցումն ու սերը գրավեցին ողջ աշխարհը», նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ Մոուրինյոն 2021-ի մայիսից «Roma» գլխավոր մարզիչն էր։ 2022-ին «Roma» նվաճել է Եվրոպայի Կոնֆեդերացիայի լիգայի գավաթը, իսկ հաջորդ տարի դուրս եկել Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչ։ Սակայն այս տարվա հունվարին ակումբը հայտնեց, որ պաշտոնանկ է արել Մոուրինյոյին։