Հարցազրույց12:33, 20 Հունիս 2024
«Սահմանի բացումը կախված չէ միայն Հայաստանի ու Թուրքիայի որոշումներից». հարցազրույց թուրք գործարարի հետ
Թուրքիայի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը և երկու երկրների միջև ցամաքային սահմանների փակ լինելը տասնամյակներ շարունակ խոչընդոտել են երկու երկրների տնտեսական համագործակցության զարգացմանը:
Հայ-թուրքական բիզնես զարգացման խորհրդի (ՀԹԲԶԽ) համանախագահ, գործարար Նոյան Սոյաքը, ով երկար տարիներ զբաղվել է երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության խթանմամբ, Region Monitor-ի հետ հարցազրույցում անդրադարձել է սահմանի բացման հնարավոր տնտեսական օգուտներին, գործարար կապերի ներկա վիճակին, տարածաշրջանային ինտեգրման նախագծերին և երկկողմ հարաբերություններում առկա մարտահրավերներին:
Հարցազրույցը՝ ստորև
- Որո՞նք են Թուրքիայի և Հայաստանի միջև սահմանների բացման հնարավոր տնտեսական օգուտները երկու երկրների համար։
- Թուրքիայի և Հայաստանի միջև առևտրային հարաբերությունները սկիզբ են առել 1990-ականների կեսերից։ Այդ հարաբերությունների սկզբնական շրջանում, երկու երկրների գործարարները, միմյանց չճանաչելով, չտեսնելով և չիմանալով, հիմնականում աշխատում էին վրացի գործարարների միջոցով։ 1990-ականների վերջերից սկսած, գնալով ավելի ու ավելի շատ, թուրք և հայ գործարարները սկսեցին ուղղակիորեն կապեր հաստատել միմյանց հետ, իսկ ապրանքների տեղափոխումը կատարվում էր Վրաստանի տարածքով։ Այս ժամանակահատվածում երկու երկրների միջև առևտրի ծավալը 30-35 միլիոն ԱՄՆ դոլարից բարձրացավ մինչև 400 միլիոն ԱՄՆ դոլար։
Ցամաքային սահմանների փակ լինելու պատճառով այս համագործակցություն հիմնականում իրականացվում էր Թուրքիայի արևմտյան շրջանների գործարարների հետ, և այդ առևտրից շատ քիչ բաժին էր հասնում երկու երկրների սահմանամերձ շրջաններին։ Ցամաքային սահմանների բացումն առաջին հերթին կբերի առևտրի, մարդկային շփումների նդլայնման այդ շրջաննների միմյանց կողքի ապրող մարդկանց շրջանում։ Հարկ է նշել, որ 1990-ականների սկզբից սկսած այս մարդիկ գրեթե չեն շփվել միմյանց հետ, և անգամ 1991 թվականից առաջ, ԽՍՀՄ և Սառը պատերազմի տարիներին, սահմանի երկու կողմերում ապրող քաղաքացիների միջև շփումներ չկային։
- Սահմանների բացումը ինչպե՞ս կազդի թուրք և հայ գործարարների միջև հարաբերությունների վրա։
- Ցամաքային սահմանների բացումը, անկասկած, երկու երկրների միջև շատ ոլորտներում մեծ փոփոխությունների կհանգեցնի։ Նախ, ինչպես նշեցի վերևում, երկու երկրների սահմանամերձ շրջանների բնակիչները առաջին անգամ կառերեսվեն բաց սահմանների հետ։ Սա կարող է փոքրածավալ սահմանային առևտրի մեկնարկի հիմք դառնալ։ 2001-2003 թվականներին ՀԹԲԶԽ-ի մասնակցությամբ իրականացված “Վիրտուալ «Մեծածախ գյուղատնտեսական շուկա» (Virtual Agricultural Wholesale Market) ծրագրի շրջանակներում մենք տեսանք, որ սահմանի երկու կողմերում աճեցվող գյուղատնտեսական մթերքները կարող են մատակարարվել միմյանցից։
Օրինակ` Թուրքիայի արևելյան տարածաշրջանի մրգերի պահանջարկը, որն այսօր ապահովվում է Իգդիրից և Միջերկրական տարածաշրջանից, կարող է ավելի հեշտությամբ ապահովվել Արարատի և Շիրակի մարզերից, իսկ նույն կերպ, ցորենը, գարին և շաքարը կարող են հեշտությամբ մատակարարվել Թուրքիայից։ Նմանապես, համատեղ կաթնամթերքի արտադրությունը, հատկապես պանիրների համատեղ մշակումը, նոր բիզնես հնարավորություններ կարող է ստեղծել։
Բացի այդ, այսօր Վրաստանի միջոցով իրականացվող առևտրի, լոգիստիկայի, մաքսային և փաստաթղթային ծախսերը մեծապես կկրճատվեն, ինչը կազդի ապրանքների գների վրա։ Հայաստանի արտադրանքը, հատկապես բնական սննդամթերքը, կգտնի իր տեղը տարածաշրջանում և Թուրքիայի շուկայում։ Սահմանների բացումը կնպաստի նաև զբոսաշրջության զարգացմանը, որը կարող է մեծ փոփոխություններ բերել երկու կողմերում։ Սահմանի երկու կողմերում գտնվող գործարարները կնախաձեռնեն բազմաթիվ նոր ծրագրեր՝ օգտագործելու այս նոր հնարավորությունները։
- Ըստ Ձեզ` կարելի՞ է արդյոք մոտ ապագայում ակնկալել սահմաննների բացում։
- Թուրքիայի և Հայաստանի միջև ճանապարհային սահմանի բացումը, իրականում, արդեն բավականին ուշացած հարց է։ Առաջին Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ, 1993 թվականին փակված սահմանը, չնայած այդ ժամանակի փակման պատճառների վերացմանը, դեռևս բացված չէ։
Ըստ իս` սահմանների բացման հարցում առաջընթացը այժմ միայն Թուրքիայի և Հայաստանի կողմից կայացվող որոշումներից կախված չէ։ Այս խնդիրը կարծես թե դարձել է գլոբալ բիոպոլարիզացիայի, տարածաշրջանային վեճերի մաս։ Մենք հուսով ենք, որ շուտով կկայացվեն այնպիսի որոշումներ, որոնք կճանաչեն երկրների սահմանները, և միջազգային կազմակերպությունների հովանավորությամբ կնքնվեն միջազգային սահմանները ճանաչող փաստաթղթեր ապա կստորագրվեն համաձայնագրեր՝ տարածաշրջանային խաղաղության հաստատման համար և բոլոր այս աշխատանքները ինչպես նշել է պարոն Փաշինյանը, կրականացվեն մինչև այս տարվա նոյեմբերը. սա իրատեսական է թվում՝ հաշվի առնելով գլոբալ զարգացումները։
- Ի՞նչ կարծիք ունեք Հայաստանի կողմից առաջարկված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մասին։ Այս նախագիծը ինչպիսի՞ ազդեցություն կարող է ունենալ 2 երկրների հարաբերությունների կարգավորման վրա։
- Հայաստանի առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը իր բովանդակությամբ նման է մեր կազմակերպության կողմից վերջին 20 տարիների ընթացքում տարբեր հարթակներում ներկայացված, խնդիրների դիվանագիտական, խաղաղ լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին։ Տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրացիայի ապահովումը, տարածաշրջանային երկրների միջև տնտեսական փոխադարձ կապվածություն (Regional Economic Interdependency) ստեղծելը շատ կարևոր նախագիծ է։ Հատկապես Թուրքիայի և Հայաստանի Ասիա-Եվրոպա (Արևելք-Արևմուտք) խաչմերուկի վրա գտնվող աշխարհագրական դիրքերը մեծ նշանակություն ունեն։
«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը Հայաստանը կմիացնի արտաքին աշխարհին, տարածաշրջանում տնտեսական ինտեգրացիայի համար մեծ կարևորություն ունի։ Այն կավելացնի Հայաստանի արտահանման և ներմուծման հնարավորությունները և ավելի շատ առևտրային հնարավորություններ կստեղծի ձեռնարկությունների համար։ Տարածաշրջանում ավելի քան 30 տարի փակված ճանապարհային կապերի բացումը մեծապես կնվազեցնի նախագծերի ծախսերը և կկրճատի փոխադրումների ժամկետները։
- Համարու՞մ եք, արդյոք, որ պատմական խնդիրները կարող են խոչընդոտ հանդիսանալ տնտեսական համագործակցության համար:
- Ես կարծում եմ, որ երկու երկրների միջև բոլոր խնդիրները կարող են լուծվել փոխադարձ բանակցությունների միջոցով։ Աշխարհում բոլոր երկրներն ունեն խնդիրներ այլ երկրների հետ, ունեն թեմաներ, որոնց շուրջ համաձայնություն չկա։ Սակայն դա չի նշանակում, որ քաղաքական, դիվանագիտական կամ տնտեսական հարաբերությունները նույնպես վատ պետք է լինեն։ Բոլոր հակասական հարցերը պետք է լուծվեն երկկողմ բանակցությունների միջոցով։
- Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամ լինելը ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ Թուրքիա-Հայաստան տնտեսական հարաբերությունների վրա։
- Հայաստանի միջազգային կազմակերպությունների հետ ունեցած համաձայնագրերը բխում են սեփական ազգային շահերի տեսանկյունից և պետք է գնահատվեն անկախ երրորդ երկրների հետ հարաբերություններից։ Հայաստանի Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) անդամակցությունը, իրականում, կարող է առավելություն հանդիսանալ Թուրքիայի հետ տնտեսական հարաբերությունների համար։ Թուրքիայի համար ԵՏՄ անդամ երկրներ արտահանվող ապրանքները Հայաստանի միջոցով ավելի նպաստավոր կարող են լինել։ Օրինակ, Թուրքիայի կողմից ԵՏՄ անդամ երկրին ուղղակիորեն արտահանվող ապրանքը, հայկական և թուրքական համատեղ ձեռնարկությունների ներքո, Հայաստանի տարածքում արտադրվելուց հետո, ավելի նպաստավոր պայմաններով արտահանվել նույն ԵՏՄ անդամ երկրին։
- ՀԹԲԶԽ-ն ի՞նչ քայլեր է իրականացնում երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու համար։
- ՀԹԲԶԽ-ն 27 տարվա ընթացքում բազմաթիվ միջոցառումներ է իրականացրել։ 2000-ականների սկզբին, երկու երկրների քաղաքացիներին միմյանց մշակույթների հետ ծանոթացնելու համար հանրային դիվանագիտական նախագծեր ենք իրականացրել։
Բացի մշակութային միջոցառումներից, կազմակերպել ենք նաև տարբեր կոնֆերանսներ, ցուցահանդեսներ և հանդիպումներ գործարարների միջև՝ նպաստելով նրանց համագործակցության հնարավորությունների զարգացմանը։ Այսօր էլ շատ թուրք և հայ ընկերություններ դիմում են ՀԹԲԶԽ-ին՝ Թուրքիայի և Հայաստանի շուկաներում իրենց ապրանքները ներկայացնելու, մատակարարներ գտնելու կամ մասնաճյուղեր բացելու համար։
Բացի այդ, մենք աշխատում ենք նաև երկու երկրների միջև ավելի ռազմավարական և կարևոր առևտրային հարաբերություններ ստեղծելու ուղղությամբ՝ կազմակերպելով տարբեր հանդիպումներ։
- Երկու երկրների միջև ո՞ր ոլորտներում համագործակցության ներուժ կա։
- Թեև չկան պաշտոնական տվյալներ, բայց երկու երկրների միջև առևտրի ծավալը գնահատվում է մոտ 300 միլիոն դոլար։ Սեկտորային առումով՝ առավել աչքի ընկնողներն են մեքենաներն և դրանց պահեստամասերը, կենցաղային տեխնիկան, շինանյութերը, տեքստիլը, սննդամթերքը և մաքրող միջոցները։
Վերջին տարիներին համագործակցություն է սկսվել նաև ծրագրային ապահովման, հեռահաղորդակցության և առցանց կրթության ոլորտներում։
Երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման դեպքում, հնարավոր համագործակցության ոլորտները ներառում են տրանսպորտը և բեռնափոխադրումները, տուրիզմը, էներգետիկան և հեռահաղորդակցությունը։ Երկու երկիրն էլ Արևելք-Արևմուտք խաչմերուկում կարևոր աշխարհագրական դիրք ունեն, և այս դիրքավորումը համատեղ օգտագործելով, կարող են ապահովել ինչպես տնտեսական օգուտներ, այնպես էլ նպաստել տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանը։

Интервью14:21, 20 Июнь 2024
Отсутствие дипломатических отношений между Турцией и Арменией и закрытые сухопутной границы на протяжении десятилетий препятствовали развитию экономического сотрудничества между двумя странами. Об этом в беседе с Region Monitor сказал вице-председатель Турецко-армянского совета по развитию бизнеса (TABDC) Ноян Сояк.
Полное интервью:
Каковы возможные экономические выгоды от открытия границ между Турцией и Арменией для обеих стран?
Торговые отношения между Турцией и Арменией начались в середине 1990-х годов. В начале этих отношений бизнесмены двух стран, не видя и не зная друг друга, в основном работали через грузинских бизнесменов. Начиная с конца 1990-х годов, все больше турецких и армянских бизнесменов стали устанавливать прямые контакты друг с другом, а товары перевозились через территорию Грузии. За этот период объем торговли между двумя странами увеличился с 30-35 миллионов долларов США до 400 миллионов долларов США.
Из-за закрытых сухопутных границ это сотрудничество в основном осуществлялось с бизнесменами из западных регионов Турции, и очень небольшая часть этой торговли доходила до приграничных регионов двух стран. Открытие сухопутных границ в первую очередь приведет к расширению торговых контактов между народами, живущими рядом друг с другом в этих регионах. Следует отметить, что с начала 1990-х годов эти люди практически не общались друг с другом, и даже до 1991 года, в годы СССР и «холодной войны», контактов между гражданами, проживающими по обе стороны границы, не было.
Как открытие границ повлияет на отношения между турецкими и армянскими бизнесменами?
Открытие автомобильных границ, несомненно, приведет к большим изменениям во многих сферах между двумя странами. Во-первых, как я уже говорил выше, жители приграничных регионов двух стран впервые столкнутся с открытыми границами. Это может стать основой для начала мелкой приграничной торговли. В 2001-2003 годах в рамках проекта «Виртуальный оптовый сельскохозяйственный рынок», реализуемого при участии Армянского совета сельскохозяйственных исследований, мы увидели, что сельскохозяйственная продукция, выращенная по обе стороны границы, может поставляться друг от друга.
Например, спрос на фрукты в восточном регионе Турции, которые сегодня удовлетворяются из Игдыра и Средиземноморского региона, можно легче удовлетворить из Араратской и Ширакской областей, а также пшеницу, ячмень и сахар можно легко поставлять из Турции. . Аналогичным образом, совместное производство молочной продукции, особенно совместная переработка сыров, может создать новые возможности для бизнеса.
Кроме того, затраты на торговлю, логистику, таможню и документацию, осуществляемую через Грузию сегодня, значительно сократятся, что отразится на ценах на товары. Армянские продукты, особенно натуральные продукты питания, найдут свое место в регионе и на рынке Турции. Открытие границ также будет способствовать развитию туризма, что может принести большие перемены с обеих сторон. Бизнесмены по обе стороны границы инициируют множество новых проектов, чтобы воспользоваться этими новыми возможностями.
На ваш взгляд, можно ли ожидать открытия границ в ближайшем будущем?
Открытие автодорожной границы между Турцией и Арменией, по сути, является довольно запоздалым вопросом. Во время первой карабахской войны граница была закрыта в 1993 году, несмотря на устранение тогдашних причин ее закрытия, она до сих пор не открыта.
По моему личному мнению, прогресс в открытии границ сейчас зависит не только от решений Турции и Армении. Эта проблема, похоже, стала частью глобальной биополяризации, региональных споров. Мы надеемся, что в скором времени будут приняты такие решения, которые признают границы стран, и документы о признании международных границ будут подписаны под эгидой международных организаций, затем будут подписаны соглашения об установлении регионального мира, и все это работает, как Как отметил г-н Пашинян, строительство будет завершено к ноябрю этого года. это кажется реалистичным, учитывая глобальные события.
Что вы думаете о предложенном Арменией проекте «Перекресток мира»? Какое влияние этот проект может оказать на урегулирование отношений между двумя странами?
Предложенный Арменией проект «Перекресток мира» по своему содержанию аналогичен шагам, предпринятым нашей организацией на различных платформах в течение последних 20 лет в направлении дипломатического и мирного решения проблем. Обеспечение региональной экономической интеграции, создание региональной экономической взаимозависимости между странами региона является очень важным проектом. Особенно большое значение имеет географическое положение Турции и Армении на пересечении Азии-Европы (Восток-Запад).
Проект «Перекресток мира», который соединит Армению с внешним миром, имеет большое значение для экономической интеграции в регионе. Это увеличит экспортные и импортные возможности Армении и создаст больше торговых возможностей для бизнеса. Открытие дорожного сообщения в регионе, которое было закрыто более 30 лет, позволит значительно снизить стоимость проекта и сократить время транспортировки.
Считаете ли вы, что исторические проблемы могут стать препятствием для экономического сотрудничества?
Я считаю, что все проблемы между двумя странами могут быть решены путем взаимных переговоров. У всех стран мира есть проблемы с другими странами, у них есть темы, по которым нет согласия. Однако это не означает, что политические, дипломатические или экономические отношения также должны быть плохими. Все спорные вопросы должны решаться путем двусторонних переговоров.
Какое влияние может оказать членство Армении в ЕАЭС на экономические отношения между Турцией и Арменией?
Соглашения Армении с международными организациями вытекают из ее собственных национальных интересов и должны оцениваться независимо от отношений с третьими странами. Членство Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), по сути, может стать преимуществом для экономических отношений с Турцией. Для Турции товары, экспортируемые в страны-члены ЕАЭС, могут быть более выгодными через Армению. Например, продукция, напрямую экспортируемая Турцией в страну-члена ЕАЭС, в рамках совместных армяно-турецких предприятий, после производства на территории Армении экспортировалась в ту же страну-член ЕАЭС на более выгодных условиях.
Какие шаги предпринимает Ваш совет для развития экономических отношений между двумя странами?
За 27 лет совет осуществил множество мероприятий. В начале 2000-х годов мы реализовали проекты общественной дипломатии, направленные на ознакомление граждан обеих стран с культурами друг друга.
Помимо культурных мероприятий, мы также организовывали различные конференции, выставки и встречи бизнесменов, способствуя развитию возможностей их сотрудничества. Даже сегодня многие турецкие и армянские компании обращаются на рынки Турции и Армении, чтобы представить свою продукцию, найти поставщиков или открыть филиалы.
Кроме того, мы также работаем над созданием более стратегических и важных торговых отношений между двумя странами путем организации различных встреч.
Какие потенциальные направления есть для сотрудничества между двумя странами?
Хотя официальных данных нет, объем торговли между двумя странами оценивается в 300 миллионов долларов. По отраслям наиболее заметными являются автомобили и запчасти к ним, бытовая техника, строительные материалы, текстиль, продукты питания и чистящие средства.
В последние годы началось сотрудничество также в сфере программного обеспечения, телекоммуникаций и онлайн-образования.
В случае нормализации отношений между двумя странами возможными направлениями сотрудничества станут транспорт и грузоперевозки, туризм, энергетика и телекоммуникации. Обе страны занимают важное географическое положение на перекрестке Восток-Запад, и, используя это положение вместе, они могут обеспечить как экономические выгоды, так и внести вклад в региональную стабильность и безопасность.