Տնտեսական08:41, 31 Հուլիս 2024
Թուրքիան մտադիր է էներգետիկայի ոլորտում համագործակցել Թուրքմենստանի հետ
Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ալփարսլան Բայրաքթարը սոցցանցում կատարած գրառմամբ մանրամասներ է հայտնել Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշխաբադ կատարած այցից:
Բայրաքթարը գրել է, որ հանդիպումներ է ունեցել Թուրքմենստանի էներգետիկայի նախարար Աննագելդի Սապարովի և «Türkmengeologiya» պետական կորպորացիայի նախագահ Գուրբանգելդի Գարլևի հետ:
Թուրք նախարարի խոսքով, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բնական գազի ոլորտում առկա համագործակցությունը, ինչպես նաև հանքարդյունաբերության ոլորտում համագործակցելու նպատակով իրականացվելիք քայլերը:
Բացի այդ, Բայրաքթարը հայտնել է, որ գործընկերներին է ներկայացրել էլեկտրաէներգիայի արդյունաբերության ոլորտում թուրքական կողմի ռազմավարությունը:
«Մենք Էլեկրաէներգիայի արդյունաբերությանը զուգահեռ ուշադրություն հրավիրեցինք մեր հարևանների և տարածաշրջանի պետությունների հետ էլեկտրաէներգիայի փոխկապակցվածությունն ընդլայնելու կարևորության վրա: Քննարկեցինք այս ոլորտներում հնարավոր համագործակցության հնարավորությունները:
Ես հավատում եմ, որ Թուրքմենստանի հետ երկար տարիներ ի վեր ունեցած լավ հարաբերությունները էլեկտրաէներգիայի ոլորտում մեր կողմից իրականացվելիք քայլերով էլ ավելի են խորանալու»,-ասել է նա: