Միջազգային15:55, 11 Սեպտեմբեր 2024
Էրդողան. «Ղրիմի վերադարձն Ուկրաինային անհրաժեշտություն է՝ ըստ միջազգային իրավունքի»
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը տեսաուղերձ է հղել Ղրիմի հարթակի անդամ երկրների առաջնորդների 4-րդ առցանց գագաթնաժողովի բացման արարողությանը։
«Ղրիմի անեքսիան, որը Թուրքիան չճանաչեց առաջին իսկ օրվանից, ավելի է խորացրել տառապանքը՝ կապված Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության խախտման հետ։ Անկարայի աջակցությունը մնում է անփոփոխ, իսկ Ղրիմի վերադարձն Ուկրաինային անհրաժեշտություն է՝ ըստ միջազգային իրավունքի»,- նշել է Թուրքիայի նախագահը։
Էրդողանը նաև ընդգծել է, որ Ղրիմի բնիկ ժողովուրդներից մեկի՝ Ղրիմի թաթարների «իրավունքների և բարեկեցության պաշտպանությունը» Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է։
Թուրքիայի նախագահը հույս է հայտնել, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմն կավարտվի «արդար և կայուն խաղաղությամբ»՝ հիմնված Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության վրա։
Հիշեցնենք, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ Թուրքիայի նախագահն այս հարթակում հանդես է գալիս նմանատիպ բովանդակությամբ ուղերձով։
«Curium Pharma»-ը ձեռք է բերել քաղցկեղի ախտորոշման և բուժման մեջ օգտագործվող ռադիոակտիվ նյութերի արտադրման մեջ մասնագիտացված թուրքական ընկերություն։
Ամերիկայում գործող հունական «Helenik» համալսարանը նամակ է հղել Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի օրերս Վաշինգտոն կատարած պաշտոնական այցից հետո։