Տնտեսական17:50, 12 Սեպտեմբեր 2024
Թուրքիայի տնտեսության մեջ 1 ամսում 1․1 միլիարդ դոլարի ուղղակի ներդում է արվել
Թուրքական մամուլում տեղ գտած տեղեկությունների համաձայն՝ 2024 թվականի հուլիսին Թուրքիայի տնտեսության մեջ 1.18 միլիարդ դոլարի օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներհոսք է ապահովվել, որից 587 միլիոն դոլարը ստացվել է ուղղակի ներդրումային կապիտալի տեսքով:
Առաջատարը քիմիական արտադրության ոլորտն է, որը կազմում է ընդհանուր ներդրումների 29%-ը՝ 168 մլն դոլար։ Զգալի ներդրումներ ստացող մյուս հիմնական ոլորտները ներառում էին էլեկտրոնիկայի արտադրությունը, մեծածախ և մանրածախ առևտուրը և շինարարությունը՝ ընդգծելով Թուրքիայի արդյունաբերական և առևտրային ոլորտների նկատմամբ մեծ հետաքրքրությունը:
Գերմանիան հայտնվել է որպես առաջատար ներդրող՝ ապահովելով ընդհանուր օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների 39%-ը, իսկ Նիդեռլանդները և ԱՄՆ-ն հաջորդում են համապատասխանաբար 24% և 12%-ով։ Մեծ դեր են խաղացել Եվրամիության երկրները՝ ապահովելով ընդհանուր ներդրումների 70%-ը։