Իրավական11:51, 16 Սեպտեմբեր 2024
Թուրքիայի ոստիկանությունը ձերբակալել է իշխանություններից դժգոհող հանքագործներին
Թուրիայի Սոմա քաղաքում գործող «Fernas հանքագործություն» ընկերության նախկին աշխատակիցներն ակցիա են կազմակերպել Թուրքիայի հարավ-արևմտյան հատվածում գտնվող Բոդրում նահանգում:
Մասնավորապես նշվում է, որ արհմիության անդամ լինելու համար աշխատանքից ազատված հնաքագործներն իրենց բողոքն արտահայտել են այդ ժամանակահատվածում իրենց ղեկավար, «Արդարություն և զարգացում կուսակցության» (ԱԶԿ-AKP) պատգամավոր Ֆերհաթ Նասըլօղլուի հանգրվանած հյուրանոցի դիմաց:
«Cape Bodrum Luxury» հյուրանոցի առաջ բողոքի ակցիայի 2-րդ օրը մասնակիցները հանդիպել են ժանդարմերիայի կողմից սահմանափակող գործողությունների:
«Հանքի անկախ աշխատակիցների Սոմայի արհմիության» սոցցանցում տարածած հայտարարության համաձայն՝ ձերբակալվել են աշխատակիցներ, կազմակերպչական հարցերով մասնագետներ և արհմիության փաստաբաններ:
«Մենք ձերբակալվում ենք: Երբ մենք ասում ենք արդարություն հանքագործներին՝ նշանակում է այն, ինչին արժանի է հանքագործը»,-նշվել է հայտարարության շարունակությունում:
Դեպքից հետո կոչով է հանդես եկել «Հանքի անկախ աշխատակիցների Բոդրումի և Միլասի արհմիությունը».
«Հանդպենք Cape Bodrum Luxury հյուրանողի առաջ՝ տեր կանգնելու Ֆերհաթ Նասըրօղլուի «հյուրանոցում՝ շքեղություն, թշվառություն՝ հանքում» կարգախոսն ի դերև հանելու համար ձերբակալված հանքագործներին և մեր դիմադրության հարթակին»: