Հասարակական12:48, 19 Սեպտեմբեր 2024
Ըստ «International SOS»-ի՝ Թուրքիան գտնվում է միջին անվտանգության երկրների շարքում
Անգլիայում գործող «International SOS» առողջապահական և անվտանգության ծառայություններ մատուցող ընկերությունը հրապարակել է 2024-ի ամենաանվտանգ ու ամենավտանգավոր երկրների ցանկը։
Ամենաանվտանգ երկրներն ընդգծված են կանաչ գույնով և այդ ցանկի առաջին տեղում Իսլանդիան է, որին հաջորդում են Լյուքսեմբուրգը, Նորվեգիան, Շվեյցարիան, Դանիան և Սլովենիան։ Նշվում է, որ վերոհիշյալ երկրները ճամփորդողների համար ճանաչվել են անվտանգ երկրներ՝ հանցագործության ցածր մակարդակով և կայուն քաղաքական միջավայրով։
Երկրների ցանկում Թուրքիան ներկայացված է նարնջագույնով և գտնվում է միջին անվտանգության երկրների շարքում ու ռիսկերից զերծ գոտում։
Ամենավտանգավոր երկրներն ընգծվել են մուգ կարմիր և բաց կարմիր գույներով։ Նշվում է, որ այդ երկրները լուրջ անվտանգային ռիսկեր են ներկայացնում երկարատև քաղաքացիական պատերազմների ու հակամարտությունների պատճառով։
Ամենավտանգավոր երկրների վարկանիշը որոշվել է նաև ահաբեկչության սպառնալիքի, մարդու իրավունքների ոտնահարման, թույլ ենթակառուցվածքներով և արտակարգ իրավիճակներում առողջապահական ծառայությունների արդյունավետ արձագանքման կարողությամբ։
Մուգ կարմիրով ընդգծված երկրների ցանկը գլխավորում է Հարավային Սուդանը, որին հաջորդում են Աֆղանստանը, Սիրիան,Լիրբիան, Սոմալին, Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը,Եմենը, Իրաքը և Ուկրաինան։
Իսկ բաց կարմիրով ընդգծված երկրների ցանկը գլխավորում է Հոնդուրասը, որին հաջորդում են Հայիթին, Վենեսուելան, Մալին, Նիգերիան, Բուրկինա Ֆասոն, Սուդանը, Կոնգոն, Եթովպիան ու Պակիստանը։