Տնտեսական10:25, 24 Սեպտեմբեր 2024
Ուրալօղլու. «Թուրքիան սերտորեն աշխատում է Զարգացման ճանապարհի վրա»
Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Ադուլքադիր Ուրալօղլուն Գրեմանիայում Թուրքիայի դեսպանատանը հանդիպել է թուրքական քաղաքացիական հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների և գործարարների հետ:
Հանդիպումը կայացել է Բեռլինում 2 տարին մեկ անցկացվող տրանսպորտային տեխնոլոգիաների, համակարգերի և մեքենաների Եվրոպայի ամենամեծ միջազգային ցուցահանդես-վաճառքի շրջանակներում:
Ուրալօղլուն հայտարարել է, որ Գերմանիան Թուրքիայի համար այն երկներից մեկն է, որի հետ իրենք ցանկանում են սերտ և ամենաբարձր մակարդակի հարաբերությունների հաստատել:
Թուրք նախարար հայտարարել է, որ իրենց երկիրը աշխարհագրորեն շատ կարևոր դիրքում է գտնվում և դա վերաբերում է նաև Արևելք-Արևմուտք ճանապարհանցում պատմական «Մետաքսի ճանապարհից» մինչև ժամանակակից «Մետաքսի ճանապարհում» Թուրքիայի ունեցած դիրքին:
Նա հայտնել է, որ Թուրքիայից 4 ժամում թռիչքով կարելի է հասնել 67 երկիր, որոնց ընդհանուր բնակչության թիվը 1.5 մլրդ է:
«Թուրքիայի ազգային եկամուտը 40 տրիլիոն, իսկ առևրաշրջանառությունը 10 տրիլոն դոլար է»,-հավելել է նա:
Ուրալօղլուն գործընկերների հետ զրույցում նշել է, որ Թուրքիան գտնվում է բոլոր ուղղություններով աշխարհը կապող ճանապարհների վրա, իսկ իրենք մտադիր են լրջորեն ամրապնդել Թուրքիայի ունեցած այդ դիրքը:
«Այդ ուղղությամբ ներդրումեր ենք անում»:
Այս համատեքստում թուրք պաշտոնյան հայտարարել է, որ սերտ աշխատանքներ են տանում Պարսից ծոցից Թուրքիայով մինչև Եվրոպա ձգվելիք ճանապարհի ձևավորման առումով:
«Մենք սերտորեն աշխատում ենք Զարգացման ճանապարհի միջանցքի վրա, որը կարող է Պարսից ծոցից Իրաքի վրայով հասնել մինչև Թուրքիա, այնտեղից էլ՝ մինչև ամբողջ Եվրոպա»,-հավելել է նա: