Տարածաշրջան09:57, 25 Սեպտեմբեր 2024
Հայտնի է «Թյուրքական լրատվական գործակալությունների միության» լոգոն
«Թյուրքական լրատվական գործակալությունների միության» (ATNA) տարածած հայտարարության համաձայն՝ միության լոգոն արդեն հայտնի է:
Անդամ 5 երկրների լրատվական գործակալությունների միջև կայացած մրցակցության արդյունքում ընտրվել է Ղրղզստանի ազգային լրատվական գործակալության՝ «Kabar»-ի կողմից ներկայացված լոգոն:
Նշենք, որ միությունը ստեղծվել էր 2023-ի նոյեմբերի 6-ին: Դրան անդամակցում են Թուրքիայի պետական «Anadolu», Ադրբեջանի պետական «AZERTAC», Ղազախստանի «Qazcontent» մեդիա ընկերությունը, Ղրղզստանի ազգային «Kabar» և Ուզբեկստանի «UzA» լրատվական գործակալությունները:
Ներկայումս «ATNA»-ի նախագահությունը ստանձնել է թուրքական «Anadolu» լրատվականը, որի գլխավորությամբ էլ ընթացիկ տարվա՝ 2024-ի հուլիսի 1-ին, կայացել էր «ATNA»-ի առաջին կառավարման խորհրդի նիստը:
Միության գործունեությունը միտված է ամրապնդելու թուրքական լրատվական գործակալությունների համագործակցությունը, ապահովելու տեղեկությունների արագ փոխանակումը, կեղծ ինֆորմացիայի դեմ համատեղ պայքարը, կրթության կազմակերպումը և միության ինտեգրումը՝ համաշխարհային տեղեկատվական ոլորտ: