Միջազգային12:54, 26 Սեպտեմբեր 2024
Կիպրոսի նախագահ.«Պատրաստ եմ անհապաղ սկսել խաղաղ բանակցությունները կղզու համար և կոչ եմ անում Թուրքիային միանալ այդ ջանքերին»
Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Խրիստոդուլիդեսը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանի ելույթի ընթացքում անդրադարձել է թուրք-կիպրական հարաբերություններին։ Կիպրոսի նախագահը նշել է, որ պատրաստ է անհապաղ սկսել խաղաղ բանակցությունները կղզու համար և կոչ է արել Թուրքիային միանալ այդ ջանքերին։
«Աշխարհագրությունը չենք կարող փոխել: Դա ոչ թե անեծք է, այլ հնարավորւթյուն։ Թուրքիան և Կիպրոսը միշտ հարևաններ են մնալու»,- հայտարարել է նա ու հավելել, որ հավատում է, որ Թուրքիայի հետ կարող են նոր ճանապարհ գծել։
Կիպրոսի նախագահը նաև հայտարարել է, որ վճռական է ու այսօր էլ է պատրաստակամ նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ։
Էրդողանն էլ, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ելույթի ընթացքում անդարադառնալով կիպրական հարցին, հայտարարել էր, որ դաշնության մոդելը հնացել է և կղզում կան «երկու առանձին պետություններ և ժողովուրդներ»։
Հիշեցնենք, որ 1974թ. Թուրքիան ներխուժել և օկուպացրել էր Կիպրոսի հյուսիսային մասը, ինչի հետևանքով կղզին բաժանվել է հյուսիսային թուրքական և հարավային հունական մասերի:
Թուրքիան միակ երկիրն է, որ ճանաչում է իր կողմից ստեղծված ինքնահռչակ Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետությունը։ Իսկ միջազգային հանրությունը դա համարում է օկուպացված տարածք: