Միջազգային12:01, 03 Հոկտեմբեր 2024
Թուրք նախարար. «Թուրքիան միշտ Աֆրիկայի ժողովրդի կողքին է»
Թուրքիայի ընտանիքի և սոցիալական ծառայությունների նախարար Մահնիուր Օզդեմիր Գյոքթաշը ներկա է գտնվել Գվիենայի Ազգային օրվա ընդունելությանը, որը տեղի է ունեցել Անկարայում Գվիենայի դեսպանատանը։
Գյոքթաշը նշել է, որ Աֆրիկա մայրցամաքում ունենալով մեծ դիվանագիտական ցանց, Թուրքիան միշտ Աֆրիկայի ժողովրդի կողքին է ու աջակցում է Աֆրիկայի ժողովրդի ավելի մեծ զարգացման ու բարգավաճման ձգտումներին։
Նախարարի ընդգծմամբ, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը 50 անգամից ավել այցելել է աֆրիկյան 31 երկիր ու Թուրքիայի նպատակն է աֆրիկյան երկրների հետ զարգացնել հավասար, հարգալից ու փոխշահավետ գործընկերություն։
«Որպես Թուրքիա պատրաստ ենք զարգացնել մեր լավ երկկողմ հարաբերությունները Գվինեայի հետ։ Ցանկանում ենք, որ մեր համագործակցությունը խորանա և զարգանա տարբեր ոլորտներում, հատկապես սոցիալական քաղաքականության մեջ։ Ցանկանում ենք, որ մեր համագործակցությունը խորանա և զարգանա տարբեր ոլորտներում, հատկապես սոցիալական քաղաքականության մեջ։ Շատ ուրախ ենք, որ մեր երկկողմ առևտրի ծավալն աստիճանաբար աճում է»,-նշել է նախարարը։