Իրավական17:14, 18 Հոկտեմբեր 2024
Թուրքիայում «Հայոց ցեղասպանություն» արտահայտության կիրառումը հավասար է հայրենիքը նվաստացնելուն
Թուրքիայի Դիարբեքիր նահանգի փաստաբանների միության նախկին ղեկավարների նկատմամբ «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթն օգտագործելու համար դատական գործ էր բացվել։
Հոկտեմբերի 18-ին տեղի է ունեցել առաջին դատական լսումը, որի ընթացքում էլ հենց վերջիններիս նկատմամբ արդարացման որոշում է կայացվել։
Նահիթ Էրենին և միության կառավարման խորհրդի անդամներին մեղադրում էին «Թուրք ազգին և պետությանն ուղղված հանրային նվաստացման» հատկանիշներով։
Դատական լսումներին ներկա են գտնվել «Իրավաբանների միություն՝ ազատության համար» և Դիարբեքիրի փաստաբանների միության կառավարման խորհուրդը, ինչպես նաև մի շարք փաստաբաններ։
Էրենն անդրադառնալով 1915-ին հայերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործությանը, ընդգծել է, որ հետաքննություններով և դատական գործեր հարուցելով այս եզրույթը կանխելն անհնար է, և անհրաժեշտ է առերեսվել իրականության հետ։
«Առանց 1915-ի մթությունը լուսավորելու, մութ բաները չեն լուսավորվի։ Մենք պետք է առերեսվենք զինվորական հեղափոխությունների հետ։ Մենք գիտենք, որ այս խոսքերն արտահայտելուն պես բախվելու ենք դատավարության հետ»,-հավելել է նա։
Նշենք, որ բացի Էրենի՝ իրենց արդարացնելու պահանջից, մեղադրյալների համար առանձին-առանձին արդարացման որոշում է պահանջվել նաև դատախազության կողմից․ դատախազության թղթավորված կարծիքում նշել է, որ բավարար իրավական հիմքեր չկան նրանց մեղավոր ճանաչելու համար։