Տնտեսական12:07, 25 Նոյեմբեր 2024
Գազպրոմբանկի թողարկած «UnionPay» քարտերի սպասարկումը դադարեցվել է Թուրքիայում, ԱՄԷ-ում, Թաիլանդում, Հունգարիայում, Գերմանիայում, Կատարում, Ղազախստանում և Չինաստանում։ Ռուսական պետական «РИА Новости» լրատվական գործակալությունը հայտնում է նաև Իտալիայի, Ուրուգվայի, Արգենտինայի և Ինդոնեզիայի քարտապանների ունեցած խնդիրների մասին։
Որպես պատճառ՝ նշվում են ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված պատժամիջոցները և Թուրքիայի նկատմամբ կիրառվող ճնշումները: Վաշինգտոնը շարունակում է ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա, որպեսզի Անկարան Ռուսաստանին չօգնի շրջանցել սահմանված պատժամիջոցները:
Նոյեմբերի 21-ին ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել Գազպրոմբանկի և նրա 6 օտարերկրյա դուստր ձեռնարկությունների նկատմամբ։ ԱՄՆ գանձապետարանի պատժամիջոցների ցանկում ընդգրկվելուց հետո Գազպրոմբանկը հաճախորդներին զգուշացրել է արտասահմանում «Union Pay» քարտերի հետ կապված խնդիրների մասին։
Ըստ Էրդողանի՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմը ցույց տվեց, որ արտաքին ռեսուրսներից կախվածությունը լուրջ խնդիր է էներգետիկ ոլորտում։

Политика16:00, 25 Ноябрь 2024
Турецкие банки перестали обслуживать банковские карты системы UnionPay, выданные российским банком Газпромбанк. В этом убедились корреспонденты ТАСС в Анкаре и Стамбуле.
При попытке снять деньги в банкомате выдается предупреждение либо о технической ошибке, либо о том, что карта не обслуживается данным банком. Кроме того, некоторые банкоматы выводят уведомление о том, что банк не дает санкции на операции с данной картой.
Подобная ситуация замечена в банкоматах государственных банков, а также частных финансовых структур Турции и банков с иностранным участием. Отказ в обслуживании распространяется как на корпоративные карты Газпромбанка, так и на индивидуальные с системой UnionPay.