Տնտեսական12:24, 28 Նոյեմբեր 2024
Իգդիրում կայացել է թուրք-ադրբեջանական տնտեսական նիստ
Թուրքիայի Իգդիր նահանգում կայացել է Թուրքիա-Ադրբեջան սահմանային նահանգների տնտեսական համագործակցության նիստ: Կողմերը գլխավորապես քննարկվել են երկու երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը միտված քայլեր: Խոսվել է նաև տարարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման մասին:
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել Իգդիրի նահանգապետ Էրջան Թուրանը և Ադրբեջանի էկոնոմիկայի նախարարության առտրի ու օտարերկրյա ներդրումների հարցերով քաղաքականության վարչության ղեկավար Հազար Բեշիրովը: Ներկա են գտնվել նաև Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության պաշտոնյաներ:
Նահանգապետ Թուրանը հայտարարել է, որ հանդիպումն արդյունավետ է. ընդունված որոշումներն էլ ավելի կխորացնեն Թուրքիա-Ադրբեջան տնտեսական հարաբերությունները։
«Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված յուրաքանչյուր քայլ մեր ընդհանուր ապագայի երաշխիքն է»։
Իգդիրի նահանգապետն անդրադարձել է նաև այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» ռազմավարական նշանակությանը՝ ասելով.
«Զանգեզուրի միջանցքը մեծ ներդրում կունենա ոչ միայն Թուրքիայի և Ադրբեջանի, այլև ողջ թուրքական աշխարհի տնտեսական ինտեգրման գործում։ Բացի այդ, Թուրքիա-Նախիջևան գազատարի և Կարս-Իգդիր-Նախիջևան երկաթուղու նախագծերն էլ ավելի կամրապնդեն մեր համագործակցությունը էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտում»։