Ռազմական12:05, 29 Նոյեմբեր 2024
Հունգարիայի բանակում կանցկացվեն թուրքերենի դասընթացներ
Թուրք-հունգարական մշակութային տարվա շրջանակներում Հունգարիայի պաշտպանության նախարարության և Թուրքիայի Յունուս Էմրե համալսարանի միջև ստորագրվել է համագործակցության արձանանգրություն։
Ըստ այդ արձանագրության՝ Հունգարիայի զինվորական և քաղաքացիական անձնակազմին կուսուցանվի թուրքերեն։ Նշվում է, որ դասընթացի շրջանակներում հունգարացի զինվորակաները կտիրապետեն ռազմական ոլորտի տերմինաբանությանը, խոսակցական թուրքերենին, ինչպես նաև կծանոթանան Թուրքիայի պատմությանն ու մշակույթին։
Ըստ Հունգարիայի պաշտպանության նախարարության պետքարտուղարի՝ այս արձանագրության շնորհիվ Հունգարիայի զինված ուժերն ավելի արդյունավետ կշփվեն թուրք գերծընկերների հետ և դա ռազմավարական քայլ կլինի ռազմական ոլորտում համագործակցության ամրապնդման համար։
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի գծով խորհրդական և նախարարության մամուլի խոսնակը հանդես է եկել ամենշաբաթյա մամուլի ասուլիսով։