Տնտեսական15:43, 03 Դեկտեմբեր 2024
Ռուսաստանում փորձում են կանխել «թուրքական սցենարի» կրկնումը
Ռուսաստանում տնտեսագետները նշում են, որ 2025 թվականին աճում է տնտեսական լճացման և բարձր գնաճի (ստագֆլյացիայի) ռիսկը։ RBC-ի զեկույցի համաձայն՝ նշվում է, որ Ռուսաստանում պետք է կանխվի «թուրքական սցենարը», որի դեպքում և՛ բարձր գնաճը, և՛ բարձր տոկոսադրույքները երկարատև են լինում։
Վերլուծաբանները նշում են, որ Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը (ԿԲԲ) կոշտ դրամավարկային քաղաքականություն է իրականացնում՝ նման սցենարը կանխելու համար։
Չնայած որ 2025 թվականի ստագֆլացիան դեռևս հիմնական սցենար չէ, բայց ռիսկերը վերջին ամիսներին ավելացել են: Տնտեսագետների կարծիքով՝ նման սցենարի կանխման համար Կենտրոնական Բանկը պետք է գտնի հավասարակշռություն՝ տոկոսադրույքները բարձրացնելով տնտեսության աճը դանդաղեցնելու կամ ցածր տոկոսադրույքներով ինֆլյացիան վերահսկելու միջև:
Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի իրականացրած խիստ մոնետարային քաղաքականությունը դիտարկվում է որպես «Թուրքական սցենարից» խուսափելու ջանք: Սակայն այս քաղաքականության երկարաժամկետ ազդեցությունը տնտեսական աճի վրա, հատկապես միջազգային պատժամիջոցների շարունակական ազդեցության պայմաններում, մնում է անորոշ: