Տնտեսական17:14, 05 Դեկտեմբեր 2024
Գերմանական «Aiotec» ընկերությունը տուգանվել է գործարանը Թուրքիայի փոխարեն Իրան տեղափոխելու համար
Գերմանական ինժեներական «Aiotec» ընկերությունը քիմիական գործարան է տեղափոխել Ավստրալիայից Իրան՝ պնդելով, թե իբր այն տեղափոխվում է Թուրքիա։ ԱՄՆ Գանձապետարանը ընկերությանը տուգանել է 14.5 միլիոն դոլարով՝ պատժամիջոցները խախտելու համար։
2015 թվականին «Aiotec»-ը գնել է պոլիպրոպիլենի արտադրության հաստատություն՝ հայտարարելով, որ այն կտեղափոխի Թուրքիա և նոր գործարան կկառուցի Վանում թուրքական գործընկերոջ հետ։ Սակայն ապամոնտաժված սարքավորումները Թուրքիայի փոխարեն ուղարկվել են Իրան։ Ընկերությունը սա հիմնավորել է նրանով, որ Վանում ծովային մուտքի բացակայությունը պահանջում էր նախ բեռնաթափում Իրանում, այնուհետև բեռնատարներով տեղափոխում Թուրքիա՝ գործընթաց, որը տևել է 4 տարի՝ կասկածներից խուսափելու համար։
Տեղեկատուն բացահայտել է, որ հաստատությունը վաճառվել է Իրանի «Petro-Iranian Downstream Industries Development» ընկերությանը։ Հետաքննությունը ցույց է տվել, որ «Aiotec»-ը հիմնադրվել է Մեհդի Հասան Նեջադի կողմից՝ իրանցի ձեռնարկատեր, ով կապեր ունի Իրանի հետ՝ չնայած ԱՄՆ պատժամիջոցներին։
Պոլիպրոպիլենը՝ գործարանի արտադրանքը, բազմակողմանի օգտագործման նյութ է, որն օգտագործվում է փաթեթավորման, մանածագործության, ավտոմեքենաների մասերի և թղթադրամների արտադրության մեջ։