Ռազմական16:47, 17 Դեկտեմբեր 2024
Թուրքիան ձեռք է բերում «Eurofighter» կործանիչներ
Թուրքիան պատրաստվում է զգալի քայլեր ձեռնարկել իր օդուժի դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ։ Դեկտեմբերի 18-ին երկու միավոր «Eurofighter Typhoon» կործանիչ կմատակարարվի Թուրքիա։ Այս ժամանակակից կործանիչներից 40 միավոր ձեռքբերմանն ուղղված բանակցությունների շրջանակներում առաջին երկու կործանիչների շուրջ համաձայնություն է ձեռք բերվել։ Այս քայլը, որը լայնորեն մեկնաբանվում է արևմտյան լրատվամիջոցների կողմից, ընդգծում է Թուրքիայի ջանքերը՝ արդիականացնելու իր օդուժը և ուժեղացնելու իր աշխարհաքաղաքական ազդեցությունը:
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերն ընդգծել է բանակցությունների դրական առաջընթացը և նշել, որ Միացյալ Թագավորությունից «Eurofighters» կործանիչների ձեռք բերումը Թուրքիային թույլ կտա մոտիկից գնահատել դրա հնարավորությունները։
«Eurofighters» կործանիչների գնումը դիտվում է որպես ռազմական բալանսը փոխող գործոն Թուրքիայի համար՝ ամրապնդելով նրա կարողությունը հատկապես Արևելյան Միջերկրականում առկա տարաձայնությունների համատեքստում։ Արևմտյան վերլուծաբանները դա դիտարկում են որպես տարածաշրջանային մարտահրավերներին դիմակայելու Թուրքիայի ավելի լայն ռազմավարության մի մաս՝ միաժամանակ նվազեցնելով իր գոյություն ունեցող F-16 նավատորմի կախվածությունը:
Թուրքիան զարգացնում է նաև իր ներքին ավիացիոն հնարավորությունները այնպիսի նախագծի միջոցով, ինչպիսին «KAAN»-ն է՝ հինգերորդ սերնդի կործանիչների արտադրության նախաձեռնությունը: «Eurofighter»-ի գործարքը, եթե վերջնական հաստատվի, ապա Թուքրաիյի դիրքերն այդ առումով ավելի կամրապնդվեն։