Ռազմական10:40, 23 Դեկտեմբեր 2024
Ֆրանսիական հետախուզության զեկույցը՝ Ասադի տապալման գործում Թուրքիայի դերի վերաբերյալ
Ֆրանսիական ռազմական հետախուզության զեկույցի համաձայն՝ Թուրքիայի էլեկտրոնային պատերազմի առաջադեմ համակարգերը լիովին խաթարել են Ասադի ռեժիմի ռազմական հաղորդակցության ենթակառուցվածքը Սիրիայում։ Այս գործողությունները նաև չեզոքացրել են ռուսական «Arakis» և «Azart» ռադիոհամակարգերը, որոնք մեծապես օգտագործվում էին սիրիական ռեժիմի կողմից՝ Թուրքիային տալով ռազմավարական առավելություն մարտի դաշտում և տարածաշրջանային ուժային դինամիկան փոխելու ներուժ:
Այս հաջողության բանալին, ըստ զեկույցի, «ASELSAN»-ի «Milkar» և «Ilgar» համակարգերն են, որոնք մշակվել են Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության կողմից: Մինչ «Milkar»-ը խափանում է թշնամու հաղորդակցությունը, «Ilgar»-ը ծառայում է որպես շարժական էլեկտրոնային հարձակման համակարգ։ Այս համակարգերը Թուրքիային զգալի առավելություն են տվել էլեկտրոնային պատերազմի գործողություններում:
Զեկույցում նշվում է, որ Թուրքիան ընդլայնել է էլեկտրոնային պատերազմի իր հնարավորությունները Ուկրաինայում գրավված ռուսական համակարգերի վերլուծության և ՆԱՏՕ-ի անուղղակի աջակցության միջոցով։ Այս զարգացումները Թուրքիային հնարավորություն են տվել ավելի առաջ մղել էլեկտրոնային պատերազմի իր սեփական տեխնոլոգիաները:
Բացի այդ, զեկույցն ընդգծում է էլեկտրոնային պատերազմում Թուրքիայի աճող առաջնորդությունը՝ տարածաշրջանային ռազմական հավասարակշռությունը վերափոխելու ներուժով: Պաշտպանական տեխնոլոգիաների ոլորտում Թուրքիայի նորարարական քայլերը ոչ միայն ազդում են Սիրիայի վրա, այլև ռազմավարական առումով պատրաստ են ազդել ավելի լայն տարածաշրջանի վրա: