Հասարակական17:54, 24 Դեկտեմբեր 2024
Թուրքիայի բնակչության 24%-ը կազմում են «Z սերնդի» ներկայացուցիչները
Թուրքական «Nielsen IQ» հետազոտական ընկերությունն ուսումնասիրություն է արել, ըստ որի՝ «Z սերունդը» համարվում է մարդկության մեջ պատմության մեջ ամենամեծ սերունդը։
«Z սերնդի» անհատները կազմում են Թուրքիայի ընդհանուր բնակչության (85 մլն) 24 տոկոսը (20.4 մլն)։ Առանձնանում իրենց արժեքային համակարգով։ Ըստ հետազոտության՝ այդ արժեքային համակարգն ունի 4 հիմնական սկզբունք՝ անհատականություն, բարոյակա արժեքներ, ճկունություն և բարեկեցիկ կյանք։
«Z սերնդի» ներկայացուցիչները նախընտրում են ժամանակ անցկացննել սոցիալական մեդիայում, հաճույք ստանալ սոցցանցերի ինֆլյուենսերներից ու մասնակցել թվային աշխարհի իրադարձություններին։
Նշենք, որ ինֆլյուենսերը սոցիալական մեդիայի օգտատեր է, ով ունի համեմատաբար մեծ և ակտիվ հետևորդների լսարան, կարողանում է ձևավորել կարծիք ու ազդել իր լսարանի վրա։
Հիշեցնենք, որ պայմանականորեն «Z սերնդի» ներկայացուցիչներ են կոչվում նրանք, ովքեր ծնվել են 1995-97 թվականից հետո: Այս սերնդին հաճախ անվանում են նաև «ցանցային սերունդ», «iPhone սերունդ» կամ «հետհազարամյակի սերունդ»: