Հասարակական14:04, 31 Հունվար 2025
Թուրքիան ցանկանում է դառնալ արտադրական բազա էլեկտրոմոբիլների համար
Թուրքիայի արդյունաբերության և տեխնոլոգիաների նախարար Մեհմեդ Ֆաթիհ Քաջըրը հայտարարություն է տարածել, որտեղ նշվում է, որ 2 մլն դոլարի ներդում կկատարվի արդյունաբերության և տեխնոլոգիաների ոլորտում։ Ներդրումները հիմնականում կկատարվեն տիեզերական տեխնոլոգիաների, հիբիդային հրթիռային շարժիչների, էլեկտրական մեքենաների շարժիչների և կենսատեխնոլոգիաների ոլորտներում։
Նախարարը նշել է, որ Թուրքիան հիբրիդային հրթիռային շարժիչների տեխնլոգիաներով աշխարհի ամենազարգացած 4 երկրներից մեկն է և նպատակդրված են Լուսին հասնել ամբողջությամբ ներքին արտադրության սարքավորումերով։
Հիշատակելով «TURKSAT 6A» արբանյակի տիեզերք արձակումը՝ Քաջըրը նշել է, որ նոր սերնդի տիեզերական ծրագրերը նոր թափ կստանան և հավելել, որ ինչպես տիեզեական տեխնլոգիաների ոլորտում, այնպես էլ ավտոմոբիալային ոլորտում նոր ներդրումներ կկատարվեն։
Ըստ նախարարի՝ Թուրքիան բանակցություններ է վարում չինական «BYD» և «Chery» ապրանքանիշների հետ և ցանկանում է դառնալ կարևոր արտադրական բազա էլեկտրական մեքենաների արտադրության համար։