Տնտեսական13:39, 13 Փետրվար 2025
Թուրքիա-Պակիստան երկկողմ առևտրի ծավալը հասել է 5 մլրդ դոլարի
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Պակիստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում Թուրքիայի առևտրի նախարար Օմեր Բոլաթը հանդիպել է Պակիստանի առևտրի նախարար Ջամ Քամալ Խանի հետ։ Նրանք քննարկել են երկկողմ տնտեսական և առևտրային հարաբերությունները, մասնավորապես երկու երկրների միջև առևտրի ծավալների ավելացման ռազմավարությունը՝ նպատակ ունենալով հասնել 5 մլրդ դոլար ցուցանիշին։:
Նախարար Բոլաթն ընդգծել է, որ երկու կողմերն էլ պատրաստակամ են ընդլայնել առևտրի և ներդրումների հնարավորությունները: Նա կարևորել է տնտեսական համագործակցության ամրապնդումն ու Թուրքիայի և Պակիստանի միջև առևտրային կապերի խորացումը: Քննարկումները ներառել են նաև առևտրի հոսքերի դյուրացմանը և հնարավոր խոչընդոտների վերացմանն ուղղված կոնկրետ առաջարկներ:
Կողմերը վերահաստատել են նոր բիզնես հնարավորություններ ստեղծելու և փոխադարձ ներդրումները խթանելու ուղղությամբ աշխատելու իրենց վճռականությունը: Թուրքիան և Պակիստանը, որոնք կապված են «ամուր պատմական և եղբայրական կապերով», շարունակում են առաջնահերթություն տալ տնտեսական համագործակցությանը՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների առանցքային տարր: