Տնտեսական23:03, 13 Փետրվար 2025
Թուրքիայի արտաքին պարտքի վճարումները հասել են 4.77 մլրդ դոլարի
Թուրքիայի 2024 թվականի արտաքին պարտքի վճարումները հասել են ընդհանուր 4.77 միլիարդ դոլարի: Ըստ Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի հրապարակած տվյալների՝ փետրվարի 12-ին արտաքին պարտքի վճարումների ընդհանուր գումարը կազմել է 124.83 մլն դոլար: Այս գումարից 98.77 մլն դոլարը հատկացվել է Գանձապետարանի վճարումներին, իսկ 26.06 միլիոն՝ այլ պարտավորություններին: Այս ժամանակահատվածում Թուրքիայի Կենտրոնական բանկին կամ Արժույթի միջազգային հիմնադրամին վճարումներ չեն արվել:
Վերջերս ֆինանսական շուկաներում արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների ազդեցությունն ավելի ու ավելի ակնհայտ է դառնում: Քանի որ այս տեխնոլոգիաների կիրառումը Թուրքիայի ֆոնդային շուկայում ընդլայնվում է, ուշագրավ է, որ ներդրողներն օգտագործում են արհեստական բանականությունը՝ ավելի խելամիտ որոշումներ կայացնելու համար: Մասնավորապես, համաշխարհային շուկաներում տեխնոլոգիական բաժնետոմսերի աճի միտումը ներդրողների համար նոր հնարավորություններ է ստեղծում արհեստական բանականության վրա հիմնված վերլուծությունների միջոցով:
Անցյալ ցուցանիշների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ արհեստական բանականության վրա հիմնված պորտֆելի կառավարումը զգալի շահույթ է բերել համաշխարհային ֆոնդային շուկաներում: 2024թ․ դրությամբ արհեստական բանականության կողմից ընտրված տեխնոլոգիական բաժնետոմսերը գերազանցել են համաշխարհային ինդեքսները՝ ցուցաբերելով նշանակալի եկամտաբերություն: Թուրքիայում նմանատիպ միտումներ են նկատվում Ստամբուլի բորսայի ավելի լայն ինդեքսներում, ինչը վկայում է, որ արհեստական բանականության վրա հիմնված ներդրումային ռազմավարությունները կարող են առանցքային դեր խաղալ նաև տեղական շուկաներում:
Առաջ նայելով՝ ներդրողները շարունակում են կանխատեսումներ անել, թե որ բաժնետոմսերը կառանձնանան Թուրքիայի ֆոնդային շուկայում: Վերլուծաբանները շեշտում են, որ արհեստական բանականության վրա հիմնված կանխատեսումները զգալի առավելություն են տալիս՝ հնարավորություն ընձեռելով կայացնել ավելի ճշգրիտ և ռազմավարական որոշումներ: