Քաղաքական10:29, 26 Փետրվար 2025
Վրաստանի արտգործնախարարը պաշտոնական այցով կմեկնի Թուրքիա
Վրաստանի արտգործնախարար Մակա Բոթչորիշվիլին պաշտոնական այցով կլինի Անկարայում: Նախատեսվում է հանդիպում Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի հետ, որի ընթացքում նախարարները մանրամասնորեն քննարկելու են երկկողմ հարաբերություններին և տարածաշրջանին վերաբերող հարցեր:
Թուրքիայի պետական հեռուստատեսությունը կանխավ տեղեկացնում է, որ Ֆիդանը ողջունելու է եվրաատլանտյան կազմակերպություններին ինտեգրվելու Վրաստանի ջանքերն ու հայտնելու է այդ հարցում Թուրքիայի ամուր աջակցությունը: Նա նաև կարևորելու է Վրաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև եռակողմ մեխանիզմի ձևավորումն ու նշելու, որ տարածարջանային համագործակցությունը նպաստելու է կայունությանն ու խաղաղությանը:
Օրակարգում են լինելու նաև Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու ամբողջական գործարկման համար անհրաժեշտ համատեղ քայլերին վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվելու մեսխեթցի թուրքերին առնչվող հարցերի շուրջ ևս: Նախատեսվում է, որ Ֆիդանը վրացի գործընկերոջը հայտնելու է, որ Թուրքիան պատրաստակամ է տրամադրել ամեն տեսակ օգնություն մեսխեթցի թուրքերի Վրաստան վերադառնալու հարցում: