Ինչո՞ւ այս տարի Թուրքիան կորցրեց 151 քվեների կեսից ավելին, որը ստացել էր 2008 թվականին:
«1915-ի դեպքեր» ասելաձևը վաղուց է, որ օգտագործվում է ժխտողականության բառապաշարում:
Թուրքիայի կառավարությունը միլիոնավոր դոլարներ է լցնում ամերիկյան ընկերությունների գանձարանները՝ հուսալով բարելավել իր վարկանիշը:
Թուրքիայի նախագահի պաշտոնի համար պայքարում են 3 թեկնածուներ՝ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողան (իշխանություն), Էքմելեդդին Իհսանօղլու (ընդդիմություն), Սելահաթթին Դեմիրթաշ (քրդեր):
Երբ իրական ինքնությունը վերածվում է իսկական մղձավանջի կամ էլ անվերջ փնտրտուքների, հասկանալի է դառնում անթիվ-անհամար հայերի կյանքը:
Իսկ այս 100 տարվա ընթացքում քանի՞ նման շահավետ գործարքներ են կնքվել Հայոց ցեղասպանության օրինագծերը օրակարգից հանելու համար:
Էնգինի կարծիքով ցեղասպանությունն իրագործողների համար նման վայրագություններ գործելու հիմք են ծառայել իսլամի գաղափարները:
Հայկական Սփյուռքի ժամանակակից պատմության կարևոր միջավայրեր են նաև Քեսաբն ու Հալեպը:
Այս խայտառակ բացահայտումը ևս մեկ անգամ հաստատում է Թուրքիայի՝ հայերի նկատմամբ վարած անմարդկային քաղաքականությունը:
Այս աչքի զարնող դեպքերը թույլ են տալիս մտածել, որ Նիշանյանին պատժելու իրական պատճառները պետք չէ իրավական դաշտում փնտրել:
Վերջին տարիներին Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության հետագծում լուրջ հաջողություններ չեն նշմարվում:
Մոտ 10 % ընտրազանգված ունեցող Գյուլենական համայնքը կարող է լուրջ ազդեցություն ունենալ Թուրքիայում սպասվող ՏԻՄ ընտրությունների պատկերի վրա:
Հունվար ամսվա ընթացքում ընդունվեցին մի շարք օրենքներ, որոնք սահմանափակում են ժողովրդավարական ազատությունները:
Թուրքիայում ՏԻՄ ընտրություններին ընդառաջ իշխող «Արդարություն և զարգացում կուսակցության» շարքերը լքում են բազմաթիվ ԱԶԿ-ական գործիչներ:
Տարբեր հարցումների համաձայն` գյուլենական համայնքի ընտրազանգվածը կազմում է 9-12 տոկոս: