Հայաստանի պաշտոնյաները և գիտական հանրությունը բազմիցս հայտարարել են, որ հայկական արխիվները բաց և հասանելի են բոլոր հետազոտողների համար:
Նրա կյանքից ու գործունեությունից խիստ սահմանափակ տվյալներ են հայտնի, ինչն է՛լ ավելի է մեծացնում նրա անձի նկատմամբ հետաքրքրությունը։
Ֆիդանն իր ամենօրյա աշխատանքներից բացի, առանձնապես 5 կարևոր ուղղություն ունի, որոնցով զբաղվելու է՝ Հայաստան, Հունաստան, Եգիպտոս, Իրաք և Սիրիա։
Թուրքական մամուլն այս առումով առանձնակի օպերատիվությամբ էր լուսաբանում ՌԴ-ում տեղի ունեցող զարգացումները` դրանք որակելով որպես «ռազմական հեղաշրջման փորձ»:
Մահինուր Օզդեմիրը մեծ ուշադրություն է իր վրա բևեռել 2015թ․, երբ հեռացվել է բելգիական «Քրիստոնեական ժողովրդավարական» կուսակցությունից Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու պատճառով։
2-րդ փուլի համար վճռորոշ են լինելու «Նախնի» դաշինքի նախագահի թեկնածու Սինան Օղանի օգտին քվեարկած քաղաքացիների ձայները։
Մայիսի 14-ին Թուրքիայում կայանալիք նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններին մնացել են հաշված օրեր։
Սոցհարցումները ցույց են տալիս, որ շարքային քաղաքացիների համար Էրդողանը վանող է, քանի որ հիմնարար իրավունքներն և ազատությունները Թուրքիայում անբարվոք վիճակում են։
Յուքսել Այթուղն իր հոդվածում հակաամերիկյան շեշտադրումներին ավելացրել է նաև հակաքրդականը։
Թուրքիայի ներկայիս նախագահը դիմելու ամեն հնարավոր քայլի իշխանությունը վերջին անգամ իր ձեռքում պահելու համար։
Նա արտաքին քաղաքականությունում տեղի ունեցող իրադարձությունները որակել է որպես հնարավորություն՝ լուծելու տարաձայնություններն այս կամ այն երկրի հետ։
Թուրքիայի արտգործնախարարը, իշխող կուսակցության խոսնակը հայտարարել են, որ աջակցում են Ադրբեջանին։
Արաբական մամուլում հրապարակվել է «Էրդողանն ակտիվ քայլեր է անում Միջին Ասիայում ազդեցությունը մեծացնելու ուղղությամբ» հոդվածը:
Թուրքական «Milliyet» թերթի վերլուծաբանն անդադարձել է այս օրերին տեղի ունեցող Թյուրքական պետությունների կազմակերպության գագաթնաժողովում ընդունվելիք որոշումներին:
Երբ Մերվե Քավաքչըն 1999 թ․ գլխաշորով մտավ մեջլիս, «փոթորիկ» առաջացավ թուրքական քաղաքական դաշտում։