Չի հնչում ոչ մի դատապարտող խոսք պետական, քաղաքական կամ հանրային գործիչների կողմից։
Բուրհանեթթին Դուրանը հետաքրքիր դիտարկում է արել 2023 թվականի ընտրություններից առաջ Թուրքիայում իշխող կուսակցության շանսերի վերաբերյալ։
«Շնորհավորանքներն արժեքավոր են, բայց եթե ուզում են կարգավորում, դրա ճանապարհը նախ անցնում է երկրի ժողովրդավարության ամրապնդման, ժողովուրդների միջև կամուրջների կառուցման միջով»-գրել է նա:
Թուրքիայի առաջին կին վարչապետի անունը երկարատև դադարից հետո վերջերս կրկին թուրքական լրատվամիջոցների գլխագրերում է․ «Չիլլերն ակտիվ քաղաքականություն է վերադառնում»,-գրում է մամուլը։
«Թուրքական քաղաքականության հայկական պաշարումը» հոդվածում հեղինակը նշում է...
Քաղաքական-իրավական տեսանկյունից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման առաջին քայլն արել է հենց թուրքական կառավարությունը։
«Մենդերես-Դեմիրել-Չիլլեր-Էրդողան հաջորդականությամբ մեր հիշողության մեջ դաջված կոռուպցիան, անօրինականությունը և ուժեղ տղամարդու մոդելը դեռ շարունակելու են վերարտադրվել»:
Նշվում է, որ Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելուն միտված քայլերը նոր շունչ են հաղորդում Թուրքիայի և Ֆրանսիայի սառը հարաբերություններին։
«Եվ եթե շատ շուտով նույն այդ մարդկանց բերանից հանկարծ լսեք «Բարեկամ և եղբայր Հայաստան» արտահայտությունը, ամենևին չզարմանաք»,- զգուշացնում է թուրք վերլուծաբանը։
Թուրքական «Hürriyet» իշխանամերձ թերթի կայքը հայ և թուրք հատուկ բանագնացների հանդիպումից առաջ ընդհանուր անդրադարձ է կատարել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը:
Մինչդեռ Էրդողանը հայտարարում է, որ 4-5 ամսում իրենք կվերականգնեն տնտեսությունը, իսկ 6 ամիս անց կքաղեն պտուղները։
Թուրքական մեդիա տիրույթում հրապարակվել են տեղեկություններ, որոնք բացահայտում են Թուրքիայի իրական քաղաքական նպատակները:
Թուրք վերլուծաբանի դիտարկմամբ՝ Փաշինյանի հաղթանակը նշանակում է, որ հայ ժողովուրդը պատերազմ չի ուզում։
Յեթքինն հերթական սյունակում անդրադարձել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի պետական կառույցների գործառույթները սահմանափակող կամ դրանք շրջանցելուն միտված քաղաքականությանը:
Ադրբեջանը, Թուրքիայի օրինակով նույն սիստեմատիկ քաղաքականությունը որդեգրած, լծվել է 2020թ. պատերազմից հետո իր վերահսկողության տակ անցած տարածքները հայկականությունից մաքրելու գործին: