Էրդողանն այդ ուղերձով ընդգծում է պանթյուրքիստական ծրագրերի իրագործման և տարածաշրջանում առաջատար էներգափոխադրող երկիր դառնալու հարցում Թուրքիայի վճռականությունը։
Թշնամական քարոզչամեքենան Ադրբեջանի կողմից այս ԱԹՍ-ների լայնամասշտաբ կիրառումը ձգտում է նաև հոգեբանական ճնշման գործիք դարձնել հայկական կողմի վրա:
Հոդվածի հեղինակը նշում է, որ Թուրքիայի ռասիստական և ֆաշիստական արմատները սնվել են հայերի հանդեպ ավանդաբար ունեցած ատելությամբ։
Ռուս պրոֆեսորը, նշել է, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները ավելի շատ նախագծային-իրավիճակային են, քան երկարաժամկետ ռազմավարական բնույթ ունեն:
Թուրքիայի կողմից վերջին շրջանի հորատման աշխատանքները խիստ արձագանք են ստացել տարբեր երկրներից ու միջազգային կառույցներից։
Երբ 1999-ին. Էրդողանին տանում էին բանտ, վերջինս ասում էր․ “bu sarkı burada bitmez”, որը թարգմանաբար նշանակում է․ «այս երգն այստեղ չի ավարտվի»:
Ընտրությունների ընթացքում ընդդիմադիր և իշխանական ուժերը ձգտում էին քրդերից ստանալ հնարավորինս շատ քվե:
Թուրքիան վերջին 40 տարում նմանատիպ 30 ռազմական օպերացիա է իրականացրել:
Թուրքագետը մեկնաբանել է Ռուսաստանի կողմից Թուրքիային մատակարարվելիք S-400 ՀՕՊ համակարգերի խնդիրը, որը լուրջ ճգնաժամ է առաջացրել թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում։
Թուրքական «Yeni mesaj» թերթում հրապարակվել է մի ուշագրավ հոդված՝ «Ինչո՞ւ է Ռուսաստանը հանդուրժում Թուրքիային» վերտառությամբ։
1915-ի Հայոց ցեղասպանության նախօրեին Զեյթունի գավառն ուներ շուրջ 20 հազար հայ բնակչություն:
Համախարբերդցիական միության ջանքերով, աշխարհասփյուռ խարբերդցիների փափագը, այն է` Արևելյան Հայաստանում Նոր Խարբերդ անունով ավանի հիմնումը, իրականություն դարձավ:
100 տարի առաջ կորցնելով իրենց հայրենի եզերքը՝ մարաշցիները կառուցեցին նորը հին անվամբ և 100 տարի հետո էլ այդ անվանումը հիշեցնելու է բուն Մարաշի և նրա հերոսական պատմության մասին։
Հոդվածում հեղինակը պատմում է իր խորթ տատիկի մասին, որի հայ լինելու մասին իմացել է մեծանալուց հետո միայն:
Ցեղասպանությունից հետո աշխարհասփյուռ հայության բեկորները հայրենիքի ու հողի կարոտն ամոքելու համար եկան Արևելյան Հայաստան՝ իրենց հետ բերելով իրենց ծննդավայրերի անունները: