Ջան Աթաքլը. «Ռուսական ՀՕՊ համակարգերի մատակարարման դեպքում մեծ խնդիրներ ենք ունենալու։ Էրդողանի էգոն դեռ թույլ չի տալիս ասել՝ մենք չենք գնի ռուսական համակարգերը»:
Հաշվի առնելով այն իրողությունը, որ թուրքական իշխանություններն ունեն ռևանշիստական բնույթ, առաջիկայում չի բացառվում քաղաքական հալածանքների, հետապնդումների և ռեպրեսիաների աճը։
Թուրքական «Beyaz TV-ին» տված հարցազրույցում Էրդողանը նշել է, որ ընտրություններից հետո կարող են Սուրբ Սոֆիայի տաճարը թանգարանից վերածել մզկիթի:
Իգդիրի և Կարսի բնակչության զգալի մասն ադրբեջանցիներ են, իսկ Կարսի ներկայիս քաղաքապետ Մուրթազա Քարաչանթան ադրբեջանցի է:
Այս ամենի մեջ կա Էրդողանից «ժողովրդավար», Թուրքիայի բոլոր ժողովուրդների հետ եղբայրաբար վարվող քաղաքական գործչի կերպար ստեղծելու և այդ միֆը զարգացնելու միտում:
«Լավ, այս հայերը որտեղի՞ց ի հայտ եկան: 1915-ի հայերն են: Սիրիայում էին հաստատվել: Հիմա՝ 100 տարի անց, ինչ-որ մի ձեռք նրանց Սիրիայից տեղափոխում է Թուրքիա»:
Բաքվում կայացած «Կովկաս, պատմություն, այսօր և ապագա» կոնֆերանսին քննարկվել է Ղարաբաղյան հարցը, թուրք-ադրբեջանական հարաբերություններն ու համագործակցային ոլորտը:
Թուրքիայում իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը ՏԻՄ ընտրություններում չի բացառել «Ազգայնական շարժում» կուսակցության հետ դաշինքով մասնակցելու հեռանկարը:
«Գերբնական տպավորիչ, ազդեցիկ մի ակնթարթ․․․ Հպարտ եմ, որ լուսանկարում գտնվողներն ու ես նույն երկրի քաղաքացիներն ենք»։
Պոլսահայ լրագրողը հայտարարել է, որ այսուհետև գոնե ժամանակավորապես այլևս չի գրի HDP-ի և Սելահաթթին Դեմիրթաշի մասին:
«Ում հարցնում եմ, ասում են՝ անհնար է: Սակայն սա Թուրքիան է, պետք է ուշադիր հետևել»:
Անգլիական «The Economist» պարբերականն անդրադարձել է թուրքական մամուլի կողմից Աֆրինի գործողության լուսաբանմանը:
Թուրքիայի բազմաթիվ քաղաքացիներ, իրենց տոհմածառը կազմելիս, հանկարծ պարզում են, որ իրենց նախնիներից ոմանք բնավ թուրք չեն եղել»:
Վատիկանի ու Թուրքիայի հարաբերությունների միջև ճգնաժամի պատճառ էին դարձել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով Ֆրանցիսկոս պապի հայտարարությունները: