Թատերական խմբակի ղեկավար Էրթյուրք Էրքեքը ներկայացման վերջում պատասխանել է հանդիսատեսի հարցերին։
«Մենք այստեղ ենք՝ ներկայացնելու մեր լեզուն, մշակույթը և կիսելու մեր ընդհանուր ժառանգությունը»,-ասվել է Յունուս Էմրեի անվան համալսարանի սոցցանցյան գրառման մեջ։
«Գեղարվեստական ներուժով Քյութահյացի Կոմիտասը» խորագրով միջոցառումը կազմակերպվել է քաղաքային խորհրդի պատմական ու մշակութային ժառանգության և տեղական արժեքների աշխատանքային խմբի կողմից:
Թուրքիայի հայ կաթոլիկների հոգևոր առաջնորդ Լևոն Զեքիյանը հոկտեմբերի 10-ից ի վեր դադարեցրել է իր գործունեությունը՝ տարիքային սահմանափակման պատճառով։
Ermenihaber.am-ի հետ զրույցում պատարագի մասնակիցները, ովքեր եկել էին Հայաստանից, կիսվել են իրենց տպավորություններով։
Ստորագրման արարողությանը ներկա են գտնվել Անկարայում աֆրիկյան երկրների դեսպաններն ու ներկայացուցիչները։
Մեկնարկել են Վանա լճի Աղթամար կղզու հայկական Սուրբ Խաչ եկեղեցում այս տարի անցկացվելիք պատարագի նախապատրաստական աշխատանքները:
Թուրքիայի արևելյան հատվածի հայկական համայնքների վերահսկող և Հաթայի եկեղեցու հոգևոր առաջնորդ Տեր հայր Ավետիս Թաբաշյանը օգոստոսի 25-ին այցելել է Էլազըղ (Խարբերդ):
Նշենք, որ Իսրայելի ազգային անվտանգության նախարար Իտամար Բեն Գվիրին հայտարարել էր, որ Մեսջիդ ալ-Աքսա մզկիթում կկառուցվի սինագոգ։
«Kurtuluş Aya Lefter» հունական գերեզմանոցում անհայտ անձը/անձինք, անհայտ դրդապառճառներով մեծ փոս են փորել:
Թուրքիայի Ֆեթհիե քաղաքում սեպտեմպերի 24-ից 26-ը կանցկացվի «Հարևան խոհանոցներ» խորագրով միջոցառում:
Վաքըֆլըի հայկական եկեղեցում անցկացված միջոցառմանը մասնակցել է նաև Պոլսո հայոց պատրիարք Սահակ արքեպիսկոսպոս Մաշալյանը: