Հուշարձանի բացումը տեղի կունենա նոյեմբերի 23-ին ժամը 16:00-ին:
Գանձեր որոնողները հանում են եկեղեցու քարերը ու վաճառում, անցքեր են բացում պատերին ու հիմքերի մոտ:
Համույթի գործունեության հիմնական նպատակը հայկական մշակույթը, պարը, երգն ու երաժշտությունը ներկայացնելն է:
Մանհեթենում կազմակերպված ցուցահանդեսին ներկա են գտնվել Նյու Յորքում Թուրքիայի հյուպատոս Ալփեր Աքթաշը, Կ. Պոլսի Հայոց պատրիարքի տեղապահ Սահակ Մաշալյանը և շատ ուրիշներ:
Մուշի հին թաղամասերից` Սուրբ Մարինե թաղում (այժմ` Քալե) գտնվող եկեղեցու մեծ մասը քանդված է, իսկ տանիքը գյություն չունի:
Թուրք պրոֆեսորը նշել է, որ պատմական կոթողը գանձագողերի կամ վանդալների կողմից կարող է ամեն պահի պայթեցվել, ուստի կոչ արել պատկան մարմիններին միջոցներ ձեռնարկել:
Թուրք լրագրողը մասնակցել է Կոմիտասի 150-րդ տարեդարձին նվիրված ստամբուլյան «Հնչում է Առավոտ լուսո» խորագրով համերգին և իր սյունակում կիսվել տպավորություններով:
Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարության թույլտվությամբ սեպտեմբերի 23-ից սկսվել են Անիի ավերակների պեղումները:
«Հնչում է Առավոտ լուսոն» խորագրով համերգին կմասնակցեն մի շարք անվանի արվեստագետներ ու երաժշտական խմբեր Թուրքիայից, ԱՄՆ-ից և Հայաստանից:
Մարաշում ենթադրյալ գանձը գտնելու համար հորատումներ անելու թույլտվությունը տվել է Թուրքիայի մշակութային հարստությունների պահպանման հանձնաժողովը:
«Նախկինում այստեղ ապրողների՝ հողի տակ թաքցրած գանձերը գտնելը դարձել է հարստանալ ցանկացողների հույսը»:
«Ափսոս որ բավականաչափ չենք ճանաչում թուրքերենի մանրանկարիչներից Հակոբ Դիլաչարին, ով նվեր է թուրքական մշակույթին», - գրում է հոդվածի հեղինակը:
Ցուցահանդեսն ապրիլին բացվել էր նաև Լոնդոնում, մայիսին՝ Փարիզում, հունիսին՝ Ճապոնիայում։ Նյու Յորքից հետո Գյուլերի լուսանկարները կցուցադրվեն Հռոմում և Մոգադիշոյում։
Ջեմ Յըլմազը, մասնակցելով «Galeri 77» ցուցահանդեսին, հայ գեղանկարիչ Տարոն Մուրադյանի վրձնին պատկանող 2 կտավ է գնել:
Թուրքիայի մշակույթի ու զբոսաշրջության Վանի նահանգային վարչության պետը տվյալներ է ներկայացրել 2018 և 2019թթ. Աղթամար կղզի այցելած զբոսաշրջիկների թվի վերաբերյալ: