Նախօրեին կղզի են այցելել Վանի փոխնահանգապետը, Վանի Գևաշ շրջանի ղեկավարը, մշակույթի ու զբոսաշրջության նահանգային վարչության պետը և այլք:
Թուրքական «Bianet» թերթի թղթակից, ֆոտոլրագրող և վերլուծաբան Սերդար Քորուջուն իր սյունակում անդրադարձել է ամերիկահայ մեծանուն գրող Վիլյամ Սարոյանին:
Գանձագողերը զգալի վնաս են պատճառել եկեղեցուն՝ 4-5մ խորությամբ հորատումներ են արել:
Կիսավեր եկեղեցին գտնվում է տեղի զինված ստորաբաժանման տարածքում։
Այս մասին հայտնել է Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարության Վանի նահանգային կառույցի ղեկավար Մուզաֆֆեր Աքթուղը:
Բնականաբար, այս ամենը ներկայացվում է որպես հայկական մշակույթի հետ առնչություն չունեցող Ուրարտուի պատմամշակութային ժառանգություն։
Վերջերս հայտնաբերված ավերակներից պարզ է դարձել, որ Հայդարփաշայի տարածքը 1500 տարի առաջ հանդիսացել է նավահանգստային քաղաք։
«Թաքցված խաչ» վավերագրական ֆիլմը առաջին անգամ ցուցադրվել էր հունիսին Դիարբեքիրի քաղաքապետարանի մշակույթի կենտրոնում:
Աշխատանքները իրականացվել հենց այն տարածքում, որտեղ գոյություն է ունեցել Ուրարտուի մայրաքաղաք Տուշպան։
www.akdamarkilisesi.gov.tr հասցեով գործարկվել է կղզու և եկեղեցու մասին պատմող եռալեզու կայք՝ հայերեն, թուրքերեն և անգլերեն:
Տարածաշրջանում միայն մի քանի կիսավեր եկեղեցիներ են պահպանվել, որոնք որպես ախոռ են օգտագործվում կամ ավերվում գանձախույզների կողմից։
Էրզրումում գտնվող հայկական եկեղեցում գանձ որոնողները, հայերի ոսկիները գտնելու մոլուցքով տարված, ապօրինի հորատումներ են անում:
1915թ. Հայոց ցեղասպանությունից հետո եկեղեցին օգտագործվել է որպես պահեստ և կինոսրահ:
Ֆիլմի մասին պատմող հրապարակման մեջ Բիթլիսի գրավումը ներկայացվում է որպես ռուս-հայկական «օկուպացիա»:
Հայ լուսանկարչի ցուցահանդեսը կազմակերպել է Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմը: