Էրդողանի գրած առաջաբանով ցուցահանդեսի գիրքն էլ երեք լեզուներով՝ թուրքերեն, ճապոներեն և անգլերեն նվիրելու են Մեծ քսանյակի երկրների առաջնորդներին։
Մարալ Այվազը փոքր տարիքում հաճախել է հայկական եկեղեցական երգչախումբ:
Հունվարի 6-ից «Լույս TV»-ն փորձնական եթեր էր դուրս գալիս միայն համացանցի միջոցով։
Թովմաս առաքյալի մասունքների ամփոփման նպատակով 11-րդ դարում կառուցված եկեղեցին գտնվում է Վանա լճի անմիջական հարևանությամբ։
Հայերն այդ շինությունը 10-րդ և 11-րդ դարերում գործածել են պաշտպանական նպատակներով:
«Alevinet» լրատվական կայքը անդրադարձել է Մալաթիայում գտնվող Սուրբ Երրորդություն (Թաշհորան) հայկական եկեղեցու նկատմամբ թուրքական իշխանությունների բարձիթողի վերաբերմունքին:
Համամլը գյուղում գտնվող եկեղեցու ներսում շինանյութեր ու զուգարանակոնքեր են հայտնաբերվել:
Հայ երաժիշտ Կարոլ Մարկ Բորեն Ֆրանսիայում իր երաժիշտ ընկերների հետ «Mahaleb» անվամբ երաժշտական խումբ է ստեղծել։
Նշվում է, որ թանգարանը բացվելու է Հաթայ նահանգի Սամանդաղ շրջանից 4կմ հեռավորության վրա գտնվող Թուրքիայի միակ հայկական գյուղում` Վաքըֆլըում:
Քրդական ինքնավար շրջանում մոտ 600 հայ ընտանիք է ապրում, որոնցից 490-ը` Դուհոկում, իսկ 110-ը` Էրբիլում:
«Այն կարող է որպես թանգարան և հնագիտական պուրակ շահագործվել»,- ասել է թուրք պրոֆեսորը:
Թուրքիայում մեծ տարածում ունի այդտեղ ապրած քրիստոնեական ժողովուրդների ու հատկապես հայերի թաքցրած գանձերը փնտրելու մոլուցքը:
«Էդիրնեն և հայ համայնքը» խորագրով ցուցահանդեսը գործելու է մինչև ապրիլի 28-ը։
Ֆիլմը պատմում է 1915-ին ու դրանից հետո Դիարբեքիրի Էղիլ շրջանում ապրած հայերի ճակատագրի մասին:
«Կարծում եմ, որ Չարենցի հիշատակի վայրը ոչնչացվել է այն պատճառով, որ նա հայ է։ Դուք իմ այս կարծիքը կիսու՞մ եք», - հարցրել է մեջլիսի հայ պատգամավորը։