Պատերին ներկերով գրություններ են արվել, ապակիները կոտրված են, տանիքին խոտեր են աճել։
Հարցին, թե ինչու են կոտրում քանդակը, ակտիվիստները պատասխանել են, որ այն «կուռքի է նման և մեղք է»։
Արամ Տերտերյանի ֆոտոխցիկը անմահացրել է բազմաթիվ հանրաճանաչ մարդկանց:
«Կորցրեցինք աշխարհի ամենալավ լուսանկարիչներից մեկին։ Նա լավ ընկեր էր, միշտ առատաձեռն, միշտ պատրաստ՝ օգնության հասնելու»:
Նրան կոչում էին «Ստամբուլի աչք», «Լավագույն ֆոտոպատմաբան», «Դարի լավագույն լուսանկարիչ»:
Haberturk» լրատվական կայքի լրագրողներից Նագեհան Ալչըն հարցազրույց է ունեցել «Փոքրամասնությունների համայնքներ հիմնադրամի» ներկայացուցիչ, ազգությամբ հույն Լաքի Վինգասի հետ:
Նեսիմի գիրքը փաստաթղթերով պատմում է, թե ինչպես է զուգահեռ ընթացել հայ թատերական գործիչների պատմությունը և մեր ժողովրդավարացման ճանապարհը»:
«Ինչպե՞ս կարելի է բացատրել այն հանգամանքը, որ Փարիզում, որտեղ Կոմիտասը մահացել է, հուշարձան է կանգնեցվել, իսկ Քյութահյայում, որտեղ նա ծնվել է, նույնիսկ մի հուշաքար չկա:
Համալիրը կառուցվել է 15-րդ դարում, իսկ Հայոց ցեղասպանությունից հետո լքվել, հրդեհվել ու բախտի քմահաճույքին է թողնվել։
Ումուր Թալուն իր սյունակում խորը հիացմունքով է անդրադարձել մեծանուն ֆրանսահայ շանսոնյե, դերասան ու կոմպոզիտոր Շառլ Ազնավուրի ստեղծագործություններին:
Նշված վայրում նախկինում հայկական թաղամաս է եղել, որը հայտնի է որպես հանրահայտ հայ նկարիչ Արշիլ Գորկու ծննդավայր:
Հայկական Կյուրին բնակավայրը 20-րդ դարասկզբին ունեցել է ընդհանուր առմամբ 3000 ծուխ, որից 1550 տունը՝ հայեր: Գյուղում եղել է 1 քարաշեն հայկական եկեղեցի և 1 դպրոց:
Ըստ լուրերի՝ ժյուրիի կազմից հեռացող Գյոքհան Օզօղուզի փոխարեն նախագիծ կմտնի ռոք երաժիշտ Հայկո Ջեփքինը։
Սեպտեմբերի 9-ին Վանի Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցում 3 տարվա դադարից հետո Խաչվերացի տոնից մեկ շաբաթ առաջ կրկին պատարագ է մատուցվել:
Սեպտեմբերի 9-ին Վանի Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցում 3 տարվա դադարից հետո մատուցվել էր պատարագ։