Նախարար Էրսոյի մասնակցությունը հայ առաքելական եկեղեցու կողմից մատուցվող պատարագին զարմանք է առաջացրել Թուրքիայում `«տեսե'ք, թե ուր է գնում նախարարը. կարծրատիպ է կոտրում»:
Զբոսաշրջիկները քայլում են գերեզմանոցի միջով, զբոսախնջույք անում, աղտոտում տեղանքը, իսկ թուրքական իշխանություները՝ աչք փակում:
Թուրքիայում զբոսաշրջիկների մեծ հոսք է ակնկալվում Սբ. Խաչ եկեղեցում մատուցվելիք պատարագի առթիվ:
Բացի իր երաժշտական գործունեությունից Ջեփքինը ակտիվորեն զբաղվում է նաև էքստրեմալ մարզաձևերով և այս ոլորտում որոշակի հաջողություններ է գրանցել։
Ցուցադրությունում ներկայացված են արխիվային լուսանկարներ, պատմվածքներ, նոթեր, տեսանյութեր, անձնական իրեր, գրքեր, լուսանկարչական սարքեր:
Մուրադ Բեյազ. «Վանը կարող ենք դարձնել Թուրքիայի կրոնական (ուխտագնացային) տուրիզմի կարևոր կենտրոններից մեկը»:
Թուրքիայի Շանլըուրֆա (Ուրֆա) նահանգի Գերմուշ գյուղի (Դեղեթեղե) հայկական Սուրբ Աստվածածին պատմական եկեղեցին հիմնադրվել է 19-րդ դարում։
Եկեղեցու վերանորոգման ու վերափոխման համար հատկացվել է 2 մլն թուրքական լիրա։
Ժյուրին որոշեց իր աջակցությունը հայտնել թուրք և հայ ռեժիսորներ Դիլեք Այդընի և Արթուր Սուքիասյանի «Ինքնուրույն» նախագծին։
Օրինակ՝ ֆրասիացի հանրաճանաչ ռեալիստ գրող Էմիլ Զոլայի «Նանա» վեպը նա գտել է աղբամանից։
Թեև թուրքական կայքերը չեն նշում, թե ինչ եկեղեցի է, սակայն եկեղեցու տեղագրությունը հուշում է, որ խոսքը Կարսի Մեծրա հայկական գյուղի մոտ գտնվող հայկական եկեղեցու մասին է:
2018թ. Հայաստան- Թուրքիա կինոպլատֆորմը տեղի կունենա Երևանում հուլիսի 10-11-ը:
Պոլսահայ երիտասարդ երաժիշտներից կազմված խումբը Հայաստանում կունենա ընդհանուր առմամբ 5 համերգ:
Արա Դինքչյանի «Լացելիս» ստեղծագործությունը հատկապես մեծ ոգևորությամբ է ընդունվել։
Ավելի վաղ տեղի բողոքական հայերը քաղաքապետարանից խնդրել էին իրենց հանձնել եկեղեցին, բայց դիմումը մերժվել էր։