Լեոնարդո դա Վինչիի «Խորհրդավոր ընթրիք» նկարը ներկայացվել էր որպես ծաղրանմանակում՝ տրանսվեստիտների և կիսամերկ երգչուհու կերպարանքով։
Հուլիսի 15-ին «Ժողովրդավարության և ազգային միասնության օրվա» կապակցությամբ Թուրքիայոմ ելույթ է ունեցել ադրբեջանցի երգչուհի Ազերինը։
Դեպքի առնչությամբ ձերբակալվել է 6 անձ։
Աշխատանքները մեկնարկել են Պոլսո Հայոց պատրիաք Սահակ Բ Մաշալյանի աղոթքից և օրհնությունից հետո։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը Չինաստան այցի շրջանակներում այցելել է Ուրումչի և Քաշգար քաղաքներ։
Թուրքիայի հայ համայնքում սիրված և «Զահրատ» գրական կեղծանունով հայտնի գրողի տարեդարձի առթիվ նրա ստեղծագործությունների հիման վրա հայ մանուկների կողմից պատրաստված անիմացիոն ֆիլմեր են ցուցադրվել:
Սուրբ Սարգիս եկեղեցու վերականգնման համար հատկացվել է ավելի քան 155 հզ դոլար, անհրաժեշտ է ևս շուրջ 2 մլն դոլար:
Բյուզանդական ժառանգության վերափոխմանը արձագանքել է Հունաստանի արտգործնախարարությունը։
Հատկանշական է, որ աշխարհահռչակ պոլսահայ լուսանկարիչ-լրագրողի արխիվներից Գումգափուի հետ կապված նկարներն առաջին անգամ են հանվում ցուցադրության:
Պոլսո հայոց պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը նախագահել է Բալըքլըի գերեզմանատան Ս. Սարգիս մատուռի հրապարակում տեղադրված 84-րդ պատրիարքի կիսանդրիի բացումը:
Ներկայացումն առաջին անգամ ֆրանսերենով և թուրքերենով բեմադրվել է 2020-ին կազմակերպված «Ստամբուլի մշակութային և արվեստի հիմնադրամի» թատրոնի փառատոնի շրջանակներում:
Նա խաղացել է «Բարեպաշտություն», «Անհաջողակը», «Փրկություն» և մի շարք այլ ֆիլմերում։
Ստեղծագործությանի հիմքում ընկած են գաղթականների, նրանց ապրումների, հույսերի և ճակատագրերի մասին գաղափարները:
Այս մասին հայտնել է Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարար Նուրի Էրսոյը։
Ժողովին մասնակցել են Թուրքիայի, Ադրբեջանի, Ուզբեկստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Թուրքմենստանի, ինքնահռչակ Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետության ներկայացուցիչները։