Կարո Փայլանը «Մայրենի լեզվի միջազգային օրվա» առթիվ Twitter-ում գրառում է արել:
Եկեղեցու պահպանման հարցի վրա անցյալ տարի ուշադրություն էր հրավիրել Պոլսի հայոց պատրիարք Սահակ արք. Մաշալյանը, Դիարբեքիրի նահանգապետ Մունիր Քարալօղլուին այցելության ժամանակ:
«Տրտունջք» ստեղծագործությունը երգի է վերածել Նորայր Տէմիրճին:
Մինչդեռ միջնադարյան մայրաքաղաք Անին հայտնի է եղել «Հազարումի եկեղեցիների քաղաք» և «Արևելքի մարգարիտ» անվանումներով:
Հաղթելուց հետո ևս մեկ անգամ կատարելով իր «Քամի, Քամի» երգը՝ Մալենան հուզմունքից լաց եղավ ու կեսից ընդհատեց կատարումը։
Անի այցելողներն այսուհետև հնարավորություն են ունենալու տեսնել հայկական պատմամշակութային ժառանգության կոթողները՝ շրջելով շուրջ 100 հեկտար տարածքն այդ կառքով։
Դրանով հանդերձ պահպանվել է նաև հայ կաթոլիկ համայնքի՝ եկեղեցում պատարագներ անցկացնելու իրավունքը:
Բեմադրությունն արգելելու համար նահանգապետարանը որպես հիմք է ներկայացրել զանգվածային միջոցառումների արգելանքի մասին որոշումը:
2012-ին Էրզրումի մշակութային ժառանգության պահպանության խորհուրդը ընդունել է եկեղեցու պահպանման անհրաժեշտության վերաբերյալ դիմումը, սակայն մինչ օրս այդ ուղղությամբ որևէ աշխատանք չի կատարվել։
Վանի Գյուրփընար (Հայոց ձոր) և Չաթաք շրջանների միջև՝ Արաքսի ափին գտնվող հայկական պատմական այդ վանքն այժմ ոչնչացման եզրին է։
«Անշուշտ սա ատելության հանցագործություն է։ Քրդերենի դեմ ուղղված այս ատելության հանցանքը գործելու համար դատապարտում եմ Քեչիորենի թաղապետարանին»,- ասել է քուրդ երգիչ Մեմ Արարատը։
Կեսարիայի Մելիքգազի շրջանի Աղըրնաս թաղամասում գտնվող Ագիոս Պրոկոպիոս եկեղեցին կառուցվել է 1857 թվականին։
«Լռության ձայնը» շարքի մյուս գրքերի արևելահայերեն թարգմանությունները ևս շուտով հասանելի կլինեն ընթերցողներին:
Թուրքական լրատվամիջոցներն անդրադարձել են Սիբիլի նոր երգին և տեսահոլովակին։
Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ահմեթ Շըքը հարցեր է ուղղել երկրի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարին։