1910թ․ Քոնիայում ծնված հայ քրիստոնյա Էքմեքչի (հացագործ) Հայկ (Ֆայըք) Բուղդայջըգիլը Քոնիայի լավագույն հացագործ վարպետներից մեկն է եղել:
Վանում գտնվող հայկական պատմական գերեզմանատունը վերջերս շինարարական տեխնիկայի միջոցով ավերվել էր այն անձի կողմից, որը հանդես էր եկել որպես տվյալ տարածքի սեփականատեր:
Շիրմաքարերը տեղաշարժվել են, իսկ ոսկրակտորներ են հայտնվել հողի երեսին։
Անգամ բաց վիճակում ցուցադրվող հնագույն հայերեն Աստվածաշունչ գրքերի համար որևէ տեղ նշված չէ, որ հայերեն են։
Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավորը հայկական գերեզմանոցի ավերման հարցը տեղափոխել է Թուրքիայի խորհրդարանի օրակարգ։
Օգոստոսի 16-ին բացված ցուցահանդեսը կտևի մինչև հոկտեմբերի վերջ։
Հայոց ցեղասպանության մեկդարյա տարելիցի առթիվ կազմված այս ժողովածուն ընդգրկում է Թուրքիայում ճանաչված 35 մտավորականի գործեր։
Շինարարական աշխատանքներն իրականացվում են Թուրքիայի մշակույթի և տուրիզմի նախարարության աջակցությամբ։
Նշենք, որ հայկական աղբյուրների համաձայն, Չյունգյուշում (Չընքուշ) եղել է հայկական երկու եկեղեցի, իսկ խնդրո առարկա եկեղեցին անվանակոչված է Սուրբ Կարապետի անունով:
Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, թե որն է անվանափոխության պատճառը։
Թուրքիայի ընդդիմադիր քրդամետ կուսակցության հայ պատգամավորը խորհրդարանում բարձրաձայնել է գանձագողերի կողմից Կեսարիայի Սբ. Թորոս եկեղեցու ավերման փաստը։
Հայկական պատմական կառույցի ներսում գանձագողերը 2 մետր խորությամբ փոս են արել։
Պարտիզակի հայտնի Ամերիկյան բարձրագույն վարժարանում ուսում են ստացել հայ ազգի մի շարք երախտավորներ։
Սուրբ Թովմաս հայկական վանքի տարածքը մի կողմից գանձախույզների թիրախ է, մյուս կողմից՝ անասունների արոտավայր։
«Հայերը գինեգործությամբ զբաղվող ամենահին ազգն են աշխարհում։ Հայաստանում բազմաթիվ եկեղեցիներ ու վանքեր կան և դժվար է որոշել, թե դրանցից որն է ամենահոյակերտը»,- գրում է թուրքական աղբյուրը։