Վաքըֆլը գյուղում, ամեն տարի օգոստոսի երկրորդ կիրակի օրը նշվում է Սուրբ Մայր Աստվածածնի Վերափոխման տոնը։
Հուլիսի 24-ին Թուրքիայի նախագահի մասնակցությամբ տեղի ունեցած ուրբաթօրյա աղոթքով (նամազ) Սբ․ Սոֆիայի տաճարը կրկին որպես մզկիթ բացվեց մուսուլմանների համար։
Այնթափի հայկական Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին Հայոց ցեղասպանությունից հետո օգտագործվել է որպես բանտ, ապա 1980թ․՝ վերածվել մզկիթի։
Այդ որոշումն անխուսափելիորեն կբորբոքի անվստահության մթնոլորտը, կխթանի պառակտումները կրոնական համայնքների միջև։
Պատմական այս կառույցի վերաբերյալ Չորումի բնակչության մեծ մասը տեղեկություն չունի, միայն մեծահասակներից քչերն են, որ վկայում են հայկական եկեղեցու գոյության մասին։
Կազմակերպությունից նշել են, որ այդպիսի օբյեկտներում ցանկացած փոփոխություն կատարելու համար պետությունը նախ պիտի ծանուցում ուղարկի UNESCO-ին։
Այսպիսով, տաճարը կրկին մզկիթի վերածելու համար այլևս ոչ մի իրավական արգելք չկա։
Թուրքիայի բարձրագույն վարչական դատարանի այս վճիռը պաշտոնապես կհրապարակվի հուլիսի 10-ին։
Հունաստանի Պելոպոնես թերակղզու Պատրաս քաղաքի եկեղեցիներից մեկում 4 ժամանոց պատարագ է մատուցվել, որպեսզի Սուրբ Սոֆիան չվերածվի մզկիթի։
Աթենքի արքեպիսկոպոս Իերոնիմոսը ևս դատապարտել է Սուրբ Սոֆիան մզկիթի վերածելու Թուրքիայի իշխանությունների նախաձեռնությունը։
Եթե հրապարակվելիք վճիռը հակաիրավաան ճանաչի կառավարության 1934թ. որոշումը, ապա այն չեղյալ կհայտարարվի, իսկ Սուրբ Սոֆիայի տաճարն էլ կվերածվի մզկիթի։
Գիտնական Սեդաթ Ուլուգանան ահազանգում է, որ հին Արճեշի հայկական այդ եկեղեցին հայտնվել է գանձագողերի թիրախում։
Թուրքական մեջլիսի հայ պատգամավորը ներկայացրել է հարցադիմում՝ ակնկալելով մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարի պատասխանը։
Թուրք պատգամավորը, սակայն, չի մանրամասնել, թե արդյոք Հայաստանի հետ պայմանավորվածություն կա այդ հարցում։
Նպատակն է մզկիթը հանրահռչակել ինչպես Թուրքիայում, այնպես էլ աշխարհում։