Այն տեղի է ունեցել Վրաստանի և Թուրքիայի կառավարությյունների միջև ռազմաֆինանսական համագործակցության մասին» համաձայնագի շրջանակներում
Թուրքիայի օդուժի գործառնական կարիքները բավարարելու նպատակով նախատեսվում է գնել 40 միավոր «Eurofighter» կործանիչ։
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերը Ջիդայում հանդիպել է Սաուդյան Արաբիայի պաշտպանության նախարար, արքայազն Հալիդ բին Սերման հետ։
Ստոկհոլմի միջազգային խաղաղության ինտիտուտը զեկույց է հրապարակել համաշխարհային զենքի առևտրի վերաբերյալ և նշել, որ Թուրքիան համաշխարահային զենքի արտահանման մեջ ավելացրել է իր մասնաբաժինը մինչև 1.7%։
Իսրայելի պաշտոնական շրջանակները Թուրքիային մեղադրել են վետոյի իրավունքը որպես քաղաքական գործիք օգտագործելու մեջ։
Նորացված տարբերակով կատարվել է 3-րդ փորձնական թռիչքը, ինչի ընթացքում «Bayraktar TB2T»-ը դրական արդյունք է ցույց տվել։
Ընկերությունները նպատակ ունեն զարգացնել բարձր տեխնոլոգիական անօդաչու թռչող սարքեր, մասնավորապես եվրոպական շուկայի համար:
Ամերիկյան «Global Firepower» կայքը հրապարակել է 2025-ին ամենաուժեղ նավատորմ ունեցող երկրների ցանկը:
Թուրքական մամուլում ընդգծվում է, որ ԱՄՆ-ի կողմից Իսրայելի և Թուրքիայի հետ ռազմաօդային զորավարժությունների իրականացումը ոչ այլ ինչ է, քան Իրանին հասցեագրված ուժի ցուցադրում:
Շեշտվել է, որ եթե տարածաշրջանում խաղաղության ապահովման համար նման քայլը անհրաժեշտ համարվի, ապա այն կգնահատվի բոլոր համապատասխան կողմերի հետ համակարգված:
Զորավարժությանը մասնակցել է ամերիկյան օդուժի «B-52H Stratofortress» հետախուզական ռմբակոծիչ ինքնաթիռը՝ «F-16» կործանիչների ուղեկցությամբ։
Հայտարարվել է, որ այդ զրահամեքենաները շուտով կիրառվելու են Թուրքիայի զինված ուժերի ցամաքային զորքերի կողմից։
Տանկն իր անվանումը ստացել է թուրք գեներալ Ֆահրեթին Ալթայի պատվին։
Իրաքի սահմանապահ զորքերի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Մուհամմեդ Աբդուլվեհաբ Սիքըր ալ-Սայիդիի գլխավորած պատվիրակությունը Թուրքիայում է: